Dwanaście kobiet w męskim wieczorze na jednej scenie

aktualizacja: 13.09.2017, 18:36
Martyna Jakubowicz lubi intymność songów Cohena
Martyna Jakubowicz lubi intymność songów Cohena
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Wybitne polskie wokalistki zaśpiewają w niedzielę songi Leonarda Cohena na Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi.

Już sama lista artystek robi wrażenie. Na scenie Klubu Wytwórnia spotkają się Matylda Damięcka, Ania Dąbrowska, Martyna Jakubowicz, Gaba Kulka, Iza Lach, Anita Lipnicka, Grażyna Łobaszewska, Maria Peszek, Julia Pietrucha, Renata Przemyk, Natalia Przybysz i Daria Zawiałow.

Podczas niedzielnego koncertu „Cohen i kobiety" usłyszymy w ich wykonaniu dobrze znane piosenki w nowej, poruszającej interpretacji. Każda z wokalistek zaprezentuje własną wersję jednego z songów zmarłego w tym roku kanadyjskiego barda. Pomysłodawcą koncertu jest Marcin Tercjak, dziennikarz radiowy i publicysta muzyczny.

– Chcemy oddać hołd mistrzowi, którego twórczość wpłynęła na kilka pokoleń artystów – wyjaśnia Marcin Tercjak – Przede wszystkim jednak zależy nam na stworzeniu niezapomnianego widowiska, zbudowanego wokół muzycznego międzypokoleniowego dialogu i radości wspólnego grania.

Usłyszymy między innymi niezapomniane „In My Secret Life" w wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej, „I'm Your Man" w interpretacji Marii Peszek, „Famous Blue Raincoat" zaśpiewane przez Anitę Lipnicką czy „Dance Me to the end of Love". Ten song wybrała Ania Dąbrowska.

– Kiedy wyłącznie kobiety śpiewają taką męską poezję, tworzy się nowa artystyczna jakość, na pozór znane utwory zyskują nowy wymiar – mówi Maciej Pilarczyk, współtwórca koncepcji koncertu.

Za oprawę muzyczną odpowiada producent muzyczny, kompozytor i muzyk, znany chociażby z Republiki, Leszek Biolik: – Cohena słuchałem właściwie od zawsze. Wielokrotnie porywany muzycznymi fascynacjami, wiedziałem, że zawsze mogę do niego wrócić. I wracałem. A prywatnie mówiąc, możliwość współtworzenia tego koncertu, to dla mnie wielki prezent od życia, możliwość okazania szacunku bardowi i niezwykła podróż.

Za reżyserię i scenografię widowiska odpowiada Błażej Dymek, a plakat koncertu zaprojektowała Matylda Damięcka.

Bilety zostały wyprzedane na długo przed festiwalem, ale organizatorzy zapowiadają uruchomienie dodatkowej puli tuż przed wydarzeniem.

Koncert będzie zwieńczeniem tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta.

KOMENTARZ DNIA
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE