Niespodziewane spotkanie z Verdim

aktualizacja: 11.08.2017, 10:28
Fabio Biondi (w środku) i zespół Europa Galante.
Fabio Biondi (w środku) i zespół Europa Galante.
Foto: materiały prasowe

Włoch Fabio Biondi ze swym zespołem zaprasza do świata, który nigdy nie był prezentowany na tym festiwalu.

Włoski skrzypek i dyrygent oraz jego Europa Galante gościli dotąd dwukrotnie na festiwalu „Chopin i jego Europa". Za każdym razem ich koncerty wzbudziły sensację, bo też opera włoskiego belcanta grana na instrumentach historycznych jest w Polsce czymś nieznanym. Dzięki Fabio Biondiemu mogliśmy jednak odkryć nowe wartości i niuanse muzyki Vincenzo Belliniego.

Obecność jego oper – „Normy" oraz „I Capuleti e i Montecchi" – była wszakże uzasadniona. Chopin poznał Belliniego, gdy ten przyjechał w 1833 roku do Paryża opromieniony sławą swoich dzieł, przede wszystkim „Normy" czy „Lunatyczki". Szybko połączyła ich przyjaźń, bo obaj byli wielbicielami piękna, ale i rozumu, a muzykę traktowali jak zapis stanu duszy. Bellini wywarł też pewien wpływ na muzykę Chopina.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej? Zamów subskrypcję na rok i odbierz 250zł ZNIŻKI!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE