Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Blues nie całkiem ortodoksyjny

Jason Ricci przyjedzie do Krakowa z nowym zespołem
materiały prasowe
Jeden z największych wirtuozów harmonijki ustnej Jason Ricci będzie gwiazdš Festiwalu Bluesroads w Krakowie.

Siódma edycja tej popularnej, szczególnie wœród młodych słuchaczy, imprezy odbędzie się w dniach 19–22 maja. Zapowiada się prawdziwe bluesowe szaleństwo i co ważne, wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Patronem krakowskich Bluesroads jest Wojciech Waglewski.

– Zgodziłem się, bo byłem zauroczony atmosferš festiwalu – mówi Wojciech Waglewski. Nigdy nie widziałem tylu młodych ludzi ze œrodowiska studenckiego, tak bardzo zainteresowanych tym, co się wyprawia na scenie. Byłem zaszokowany, że nagle tłum schodzi się tylko i wyłšcznie po to, by słuchać. Podoba mi się idea festiwalu, który przedstawia twórczoœć nie całkiem ortodoksyjno-bluesowš, prezentuje muzykę majšcš bardziej ideologiczny niż formalny zwišzek z tym nurtem.

Tym razem Waglewski-ojciec wysyła do Krakowa swoich synów: Bartka i Piotra, którzy współtworzš formację Kim Nowak. W zespole znalazł się Michał Sobolewski, gitarzysta inspirujšcy się muzykš Jimiego Hendrixa. Możemy się spodziewać orzeŸwiajšcej fali surowego blues-rocka z ostrymi gitarowymi riffami.

Sensacyjnie zapowiada się występ amerykańskiego wirtuoza harmonijki ustnej Jasona Ricciego, który szeœć lat temu zadziwił swoimi umiejętnoœciami publicznoœć Warsaw Blues Night.

W 2005 r. Ricciego uhonorowano nagrodš Muddy'ego Watersa przyznawanš najbardziej obiecujšcym młodym muzykom bluesowym w USA. Ricci współpracował z wieloma wybitnymi bluesmanami, m.in. z gitarzystš Johnnym Winterem. W 2013 r. zagrał solo w utworze „My Babe" na płycie „Step Back", która okazała się ostatniš w karierze Wintera. On sam czerpie natchnienie z bluesa zarówno Memphis, jak i Nowego Orleanu, gdzie często występuje.

W tych miastach amerykańskiego Południa silnie bije puls bluesa, tam mieszajš się różne muzyczne wpływy i to słychać w grze Ricciego. Amerykański wirtuoz przyleci do Krakowa ze swoim nowym zespołem The Bad Kind, by wystšpić 20 maja na głównej scenie festiwalowej.

Tego samego dnia w Klubie Żaczek usłyszymy premierowy program wokalistki Mai Kleszcz z albumu „Romantycznoœć". Razem z gitarzystš Wojciechem Krzakiem Maja tworzy duet incarNations. Jej charakterystyczny głos znajš fani Kapeli ze Wsi Warszawa.

Również 20 maja wystšpi grupa Wicked Heads – laureaci Przeglšdu Zespołów Blue- sroads 2015. Grajš muzykę w stylu Americana, łšczšc blues, country, amerykański folk i muzykę alternatywnš.

Przeglšd Zespołów Bluesroads 2016 odbędzie się w sobotę. Wieczorem wystšpiš: krakowski kwintet Levi, trio akustyczne Hot Tamales – laureaci Nagrody Publicznoœci Blues- roads 2015, oraz istniejšcy od 26 lat słowacki zespół bluesowy ZVA 12-28.

A w niedzielę w koœciele oo. Pijarów odbędzie się msza gospel w intencji gitarzysty Jarka Œmietany i zmarłego rok temu B.B. Kinga. Do festiwalu włšczš się krakowskie kluby, gdzie także będzie można posłuchać dobrego bluesa.

Więcej informacji o festiwalu www.bluesroads.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL