Spektakl Mariusza Trelińskiego w 70 krajach

„Tristana i Izoldę” polskiego reżysera obejrzy milion widzów. Nowojorska Metropolitan ogłosiła program transmisji w sezonie 2016-2017.

Aktualizacja: 18.02.2016 18:02 Publikacja: 18.02.2016 17:02

Foto: Materiały Promocyjne

Pierwszą premierą, zaplanowaną na 26 września, będzie największy dramat miłosny wszechczasów. „Tristana i Izoldę" Richarda Wagnera przygotowuje Mariusz Treliński ze swoją stałą ekipą współpracowników, m. in. ze scenografem Borisem Kudličką i autorem kostiumów, Markiem Adamskim.

– To być może największy utwór operowy, jaki kiedykolwiek stworzono – powiedział „Rzeczpospolitej" Mariusz Treliński. – Wagner jest dla mnie bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu, zaczynając jako człowiek kina, znalazłem się w operze. Muzyka Wagnera od zawsze była dla mnie nasycona obrazami.

W rolach głównych wystąpią najsłynniejsi obecnie śpiewacy wagnerowscy: Szwedka Nina Stemme i australijski tenor Stuart Skeleton. Dyrygentem będzie sir Simon Rattle. 8 października spektakl będzie transmitowany do 70 krajów, w tym oczywiście do Polski.

– Spektakl jest koprodukcją Opery Narodowej nie tylko z Met, ale również z Baden-Baden Festspiele i National Centre for the Performing Arts w Pekinie – dodaje Mariusz Treliński. – Z tej perspektywy Wagner będzie dla mnie opowieścią o odchodzącej Europie Gustava Mahlera i Thomasa Manna, Marcela Prousta.

„Tristan i Izolda" rozpocznie kolejny sezon MET Live HD. Jak zawsze, dyrekcja Metropolitan zaproponowała dziesięć przedstawień. „Tristan i Izolda" będzie jw tym cyklu jedynym polskim akcentem. Nasi śpiewacy pojawią się, co prawda, na nowojorskiej scenie – Mariusz Kwiecień jako Don Giovanni, Piotr Beczała jako Rudolf w „Cyganerii" – ale ich występy nie będą tym razem transmitowane.

Każdy przekaz spektaklu z Nowego Jorku ogląda od miliona do półtora miliona widzów. W Polsce transmisje są dostępne w ponad dwudziestu miastach, od przyszłego sezonu dołączy do nich Rybnik.

A oto dokładny plan transmisji z Metropolitan w sezonie 2016-2017:

8 października 2016-02-1

Richard Wagner „Tristan i Izolda"

Każde wystawienie tego dramatu jest wydarzeniem. Ta premiera zapowiada się wręcz rewelacyjnie. Oprócz Niny Stemme i Stuarta Skeletona w obsadzie znalazł się najsłynniejszy obecnie odtwórca roli króla Marke – Rene Pappe, A Simon Rattle znakomicie dyryguje muzyką Wagnera. Inscenizacja Mariusza Trelińskiego po raz pierwszy zostanie zaprezentowana już w marcu w Baden-Baden, w czerwcu zaplanowano jej premierę w Warszawie (ale w innej obsadzie) i dopiero potem pojedzie do Nowego Jorku.

22 października 2016

Wolfgang Amadeusz Mozart „Don Giovanni"

Spektakl znany stałym widzom transmisji, ale obsada inna. W roli tytułowej wystąpi słynny, choć nie najmłodszy, brytyjski baryton Simon Keenlyside, Leporellem będzie znacznie młodszy Czech Adam Plachetka. Warto też zwrócić uwagę na Rollando Villazona jako Don Ottavia. meksykański tenor po chorobie próbuje znów zaistnieć na światowych scenach.

10 grudnia 2016

Kaija Saariaho „L'amour de loin"

Fińska kompozytorka cieszy się ogromnym uznaniem w świecie, w Polsce jest bardzo mało znana. Jej opera „L'amour de loin" została po raz pierwszy pokazana na festiwalu w Salzburgu w 2000 roku, teraz dociera do Nowego Jorku. Premierę przygotowuje znakomity reżyser kanadyjski Robert Lepage, który chętnie posługuje się najnowszą techniką, na przykład wizualizacjami 3D.

7 stycznia 2017

Giuseppe Verdi „Nabucco"

Klasyczna inscenizacja sprzed lat Eliaha Moshinsky'ego oraz wielki James Levine przy pulpicie dyrygenckim, a w roli tytułowej Placido Fomingo. Czegóż jeszcze więcej trzeba? Chyba tylko znakomitej odtwórczyni arcytrudnej partii Abigaill. Powierzono ją tym razem Ukraince Ludmile Monastyrskiej.

21 stycznia 2017

Charles Gounod „Romeo i Julia"

Kolejna opera wymagająca gwiazdorskiej obsady i taką też Metropolitan zapewnia. Julią będzie Niemka Diana Damrau, partię Romea zaśpiewa urodziwy Włoch Vittorio Grigolo. Reżyseruje Barlett Sher.

25 lutego 2017

Antonin Dvořák „Rusałka"

Kolejna premiera ale reżyserka sprawdzona przez obecną dyrekcję. To Mary Zimmerman, autorka choćby popularnej w minionych sezonach inscenizacji „Łucji z Lammermooru". Tytułową Rusałką będzie robiąca coraz większą karierę Kristine Opolais.

11 marca 2017

Giuseppe Verdi „Traviata"

Kolejna wschodząca gwiazda światowej opery to Sonya Yoncheva. A obok niej równie młody amerykański tenor Michael Fabiano, za to starym Germontem będzie doświadczony i genialny w tej roli Thomas Hampson. Do tego oryginalna inscenizacja Willy Deckera, znana już z wcześniejszej transmisji.

25 marca 2017

Wolfgang Amadeusz Mozart „Idomeneo"

James Levine za pulpitem, a na scenie licząca ponad ćwierć wieku inscenizacja wielkiego reżysera francuskiego Jean-Pierre Ponelle'a. W roli tytułowej amerykański tenor i ulubieniec nowojorskiej publiczności Matthew Polenzani, w obsadzie m. in. znana z Opery Narodowej Nadine Serra.

22 kwietnia 2017

Piotr Czajkowski „Eugeniusz Oniegin"

Sezon w Metropolitan byłby nieważny bez Anny Netrebko, a ona wraca do kreacji z poprzednich lat. Będzie Tatianą, ale tym razem bez polskich partnerów. Oniegina ma zaśpiewać kolejny ulubieniec Nowego Jorku, Dmitrij Hvorostovsky, Leńskiego – Alexei Dolgov.

13 maja 2017

Richard Strauss „Kawaler srebrnej róży"

Nowa inscenizacja tej wyjątkowej opery będzie dziełem Roberta Carsena, a jego spektakle zawsze są niezwkle wysmakowane i pełnej plastycznej urody. W roli Marszałkowej raz jeszcze wystąpi Renée Fleming, najwspanialsza odtwórczyni tej roli na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Większym wydarzeniem może się jedna pojawienie się Eliny Garancy w partii Oktawiana. No jeszcze Günther Groissböck jako baron Ochs, tą rolą podbił niedawno publiczność festiwalu w Salzburgu. A wielkim dziełem Straussa w Metropolitan może dyrygować jedynie James Levine.

Gdzie w Polsce można będzie można oglądać spektakle z Nowego Jorku:

1. Białystok
Opera i Filharmonia Podlaska

2. Czechowice-Dziedzice
kino Świt

3. Częstochowa
kino Iluzja

4. Dąbrowa Tarnowska
kino Sokół

5. Elbląg
kino Światowid

6. Gliwice
kino Amok

7. Katowice
kino Kosmos

8. Kielce
Filharmonia Świętokrzyska

9. Konin
kino Centrum

10. Kraków
kino Kijów

11. Lublin
Teatr Stary

12. Łódź
Filharmonia Łódzka

13. Olsztyn
Warmińsko-Mazurska Filharmonia

14. Poznań
Centrum Kultury ZAMEK

15. Rybnik
Teatr Ziemi Rybnickiej

16. Rzeszów
kino Zorza

17. Stargard
Stargardzkie Centrum Kultury

18. Szczecinek
kino Wolność

19. Tczew
Centrum Kultury i Sztuki

20. Trzebinia
(w przygotowaniu)

21. Wadowice
kino Centrum

22. Warszawa
(1) Teatr Studio

23. Warszawa
(2) kino Praha

24. Wrocław
kino Nowe Horyzonty

Pierwszą premierą, zaplanowaną na 26 września, będzie największy dramat miłosny wszechczasów. „Tristana i Izoldę" Richarda Wagnera przygotowuje Mariusz Treliński ze swoją stałą ekipą współpracowników, m. in. ze scenografem Borisem Kudličką i autorem kostiumów, Markiem Adamskim.

– To być może największy utwór operowy, jaki kiedykolwiek stworzono – powiedział „Rzeczpospolitej" Mariusz Treliński. – Wagner jest dla mnie bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu, zaczynając jako człowiek kina, znalazłem się w operze. Muzyka Wagnera od zawsze była dla mnie nasycona obrazami.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Decyzje Bartłomieja Sienkiewicza: dymisja i eurowybory
Kultura
Odnowiony Pałac Rzeczypospolitej zaprezentuje zbiory Biblioteki Narodowej
Kultura
60. Biennale Sztuki w Wenecji: Złoty Lew dla Australii
Kultura
Biblioteka Narodowa zakończyła modernizację Pałacu Rzeczypospolitej
Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”