Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Koncerty w 2018 roku. Trudny wybór dla fanów rocka

Metallica zaprasza na koncert do Krakowa w kwietniu
materiały prasowe
Ed Sheeran, Guns N'Roses, Depeche Mode, Metallica, Bruno Mars będš gwiazdami koncertów w 2018 roku.

Największš atrakcjš koncertowš będzie Ed Sheeran. Brytyjski gwiazdor irlandzkiego pochodzenia ma na koncie największy bestseller płytowy 2017 roku – „Divide" – z przebojami „Shape of You", „Castle on The Hill" i „Perfect" – kupiony przez 9 mln fanów na œwiecie.

O tym, że Sheeran jest muzycznš sensacjš, œwiadczy błyskawiczna sprzedaż biletów na pierwszy w Polsce koncert artysty, a niedługo potem na drugi. To jedyna gwiazda, która ma na koncie taki sukces u nas. Odbiło się to na cenach biletów. W sieci na wtórnym rynku trzeba za nie zapłacić ponad tysišc złotych. Dwukrotnie tańsze sš na koncerty Eda w Australii.

Apetyt na U2

Nie da się wykluczyć, że ogłoszenie wielkich wydarzeń koncertowych jest jeszcze przed nami. Polscy fani ostrzš sobie też apetyty na U2, które nie występowało w naszym kraju od 2009 roku. W zeszłym roku „Joshua Tree Tour" obejrzało 2 mln 700 tys. fanów, co dało rekordowe wpływy 316 mln dolarów.

Jeœli chodzi o obecny rok, grupa ogłosiła na razie plany dotyczšce majowych i czerwcowych koncertów w Stanach Zjednoczonych. Jednak zgodnie z logikš działań promocyjnych nowej, wydanej w grudniu, płycie powinno towarzyszyć także europejskie tournée.

Przyjedzie za to na pewno drugi najbardziej dochodowy w 2017 roku pod względem koncertowym zespół – Guns N'Roses. Axel Rose i Slash, którzy po latach sporów połšczyli siły na scenie, sprzedali w minionym roku 2 mln 680 tys. biletów za ponad 290 mln dolarów.

Zespół zapoczštkuje nowe koncertowe życie zasłużonego dla muzycznej branży Stadionu Œlšskiego, który przeszedł gruntowny remont.

Fani rocka mogš stanšć na granicy bankructwa, tak wielu ich idoli przyjedzie do Polski. Żegnać się będš Ozzy Osbourne – tym razem solo, a także Deep Purple. Iron Maiden przypomnš dorobek skoncentrowany na postaci scenicznej bestii Eddiego. Metallica zawita z nowym albumem, ale bilety rozeszły się w rozpoczętej wiele miesięcy temu przedsprzedaży. Z kolei Megadeth i Judas Priest połšczš siły na wspólnym katowickim koncercie.

Atrakcyjnoœć Krakowa

Zawsze wielkim wydarzeniem w Polsce jest wizyta Pearl Jam, która tym razem zbiegnie się z premierš nowej płyty. Podobnš okazję do występu w Krakowie będzie miał Lenny Kravitz. Powróci Roger Waters, tym razem na dwa halowe występy – w Krakowie i Trójmieœcie, zwišzane z zeszłorocznš premierš albumu. Trudno nie zauważyć, że koncertowe życie w Polsce przesunęło się ostatnio właœnie do Krakowa, głównie dzięki Tauron Arenie.

Warszawa wcišż nie doczekała się nowoczesnej hali, gdzie na Torwarze wydarzeniem na pograniczu œwiata celebrytów i rocka będzie występ Hollywood Vampires. U boku Alice'a Coopera i Joe Perry'ego z Aerosmith wystšpi Johnny Depp. Horror rocka w stolicy prezentować będzie też Marylin Manson.

Œwiatowy rekordzista

Pojawi się w Polsce inny œwiatowy rekordzista, Bruno Mars. To pierwszy solista w historii show-biznesu, który może się pochwalić rocznymi wpływami ze sprzedanych biletów przewyższajšcymi 200 mln dolarów. Uœwietni gdyński Open'er, gdzie można się też spodziewać tysięcy fanów Depeche Mode. Grupa zadomowiła się w Polsce, bo po zeszłorocznym koncercie na PGE Narodowym, zanim przyjedzie do Gdyni, da także trzy koncerty w halach Krakowa, Łodzi i Gdańska. Częœciej będzie goœcić tylko w Niemczech.

W Gdyni sensacjš będzie nowa gwiazda z Islandii – Kaleo, wykonawca ballady „Way Down We Go". Na Open'erze koniecznie trzeba będzie zobaczyć dawno niewystępujšcego w naszym kraju Davida Byrne'a, byłego lidera The Talking Heads. Również w lipcu i nad morzem zaœpiewa dwóch innych słynnych wokalistów – Bryan Ferry, przez lata zwišzany z Roxy Music, oraz Billy Idol. Obaj uœwietniš tegoroczny Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty.

Z kolei na Orange Warsaw Festival zobaczymy Florence And The Machine, która do tego czasu ma wydać nowš płytę. Fani rapu będš chcieli z pewnoœciš wysłuchać Tyler, The Creator, zaœ fani muzyki elektronicznej – LCD Soundsystem. Zaœpiewa też Sam Smith.

Off Festival Artura Rojka w Katowicach ubarwiš Grizzly Bear. A osobnego anonsu wymaga aż pięć koncertów legendy muzycznej alternatywy, czyli King Crimson. Zespół Roberta Frippa zagra dwukrotnie w Poznaniu i trzykrotnie w Krakowie. Š?

Kalendarz koncertowy

- Styczeń

David Guetta, 27.01, Kraków, Tauron Arena

- Luty

Depeche Mode, 7.02, Kraków, Tauron Arena, 9.02, ŁódŸ, Atlas Arena, 11.02, Ergo Arena

Emeli Sande,

23.02, Kraków,

Tauron Arena

- Marzec

Jassie Ware, 4.03, Kraków, Tauron Arena, 6.03, Warszawa, Torwar

Joe Bonamassa, 24.03, Zabrze, Dom Muzyki i Tańca

- Kwiecień

Thirty Seconds to Mars, 18.04, ŁódŸ, Atlas Arena

James Blunt, 12.04, Warszawa, Torwar

Metallica, 28.04, Kraków, Tauron Arena

- Maj

Bryan Adams, 5.05, Kraków, Torwar

- Czerwiec

Florence And The Machine, Sam Smith, LCD Soundsystem, Tyler, The Creator, 1–2.06, Orange Warsaw Festival, Tor Wyœcigów Konnych

Lenny Kravitz, 8.06, Kraków, Tauron Arena

Hollywood Vampires, 12.06, Warszawa, Torwar

Judas Priest, Megadeth, 13.06, Katowice, Spodek

Marylin Manson, 13.06, Warszawa, Torwar

King Crimson, 13 i 14.06, Poznań, Sala Ziemi; 16, 17 i 18.06, Kraków, ICE

Queens Of The Stone Age, 19.06, Warszawa, Torwar

Ozzy Osbourne, 26.06, Kraków, Impact Festival: Tauron Arena

- Lipiec

Deep Purple, 1.07, Kraków, Tauron Arena

Pearl Jam, 3.07, Kraków, Tauron Arena

Depeche Mode, Gorillaz, Bruno Mars, David Byrne, Kaleo, 4–7.07, Open'er Festiwal, Gdynia Lotnisko Babie Doły

Guns N'Roses, 9.07, Chorzów, Stadion Œlšski

Bryan Ferry, Billy Idol, 20–21. 07, Festiwal Legend Rocka: Dolina Charlotty k. Słupska

Iron Maiden, 27.07, Kraków, Tauron Arena

Scorpions, 29.07, ŁódŸ, Atlas Arena

- Sierpień

Roger Waters, 3.08, Kraków Tauron Arena, 5.08, Gdańsk/Sopot, Ergo Arena

Grizzly Bear, John Maus, Clap Your Hands Say Yeah, 3–5.08, Off Festival, Katowice, Dolina Trzech Stawów

Ed Sheeran, 11, 12.08, Warszawa, PGE Narodowy

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL