Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Muzyczna opowieść o Mojżeszu

materiały
Dyrygent Michaił Jurowski szykuje na niedzielę w Warszawie nie lada niespodziankę – będzie to wykonanie kompletnie nieznanego utworu autorstwa słynnego niegdyœ Antona Rubinsteina.

Ten twórca nie ma nic wspólnego ze znacznie bliższym nam Arturem Rubinsteinem, urodzonym w Łodzi, choć łšczy ich to samo nazwisko oraz fakt, że obaj byli słynnymi w œwiecie pianistami. Anton – starszy prawie 60 lat – z niemałym powodzeniem również komponował.

Zasług ma zresztš Anton Rubinstein więcej, to on zorganizował pierwsze w Rosji konserwatorium (w Petersburgu),  gdzie jego uczniem był m. in. Piotr Czajkowski. U schyłku życia, w 1890 roku, stworzył też pierwszy na œwiecie konkurs dla młodych pianistów.

Wiódł przy tym życie wędrujšcego po œwiecie pianisty, ale jako kompozytor szczególnie upodobał sobie opery. Tworzył je do tekstów rosyjskich, niemieckich (kompozycji uczył się w Berlinie), a nawet francuskich. Z kilkunastu oper Antona Rubinsteina dziœ wszakże znany jest i czasami wystawiany „Demon”. Resztę pokrył kurz zapomnienia.

Los ten spotkał również „Mojżesza”, należšcego do cyklu oper biblijnych Antona Rubinsteina (bohaterem jednej z nich jest nawet Chrystus). Gdy z końcem XIX wieku przeminęła moda na tematy sakralne w operze, nikt już po nie sięgał.

„Mojżesz” ukończony w 1890 roku do niemieckiego tekstu, w ogóle nie doczekał się prezentacji w całoœci, wykonano jedynie jego fragmenty. W niedzielę w Filharmonii Narodowej w Warszawie będziemy zatem œwiadkami prawykonania „Mojżesza”.

Jest to potężne dzieło. Opowiada w oœmiu obrazach całš historię proroka, wykorzystujšc ogromny aparat wykonawczy: aż 20 solistów, chór, wielkš orkiestrę. Ta opera, utrzymana w ekspresyjnym, neoromantycznym stylu, zawiera wiele wspaniałych arii i ansambli, a zwłaszcza efektownych scen zbiorowych.

„Mojżesza” wydobył z zapomnienia Michaił Jurowski – legendarny rosyjski dyrygent od lat mieszkajšcy w Niemczech, przedstawiciel słynnego od kilku pokoleń klanu dyrygentów. Od kilku sezonów współpracuje także z naszš młodzieżowš orkiestrš Sinfonia Iuventus i to z niš przygotowuje wykonanie opery Antona Rubinsteina.

Michaił Jurowski zaprosił œwietnych solistów. W Mojżesza wcieli się ukraiński baryton Stanisław Kuflyuk, dobrze znany w Polsce z czołowych ról na wielu scenach. W partii Johebed, matki Mojżesza wystšpi Małgorzata Walewska, egipskim Faraonem będzie wybitny niemiecki tenor wagnerowski Torsten Kerl.

W obsadzie sš też inni œpiewacy niemieccy: Marek Kalbus i Bastian Thomas Kohl, pochodzšca z Izraela, a występujšca w całej Europie Chen Reiss oraz  cała grupa polskich œpiewaków: Monika Ledzion, Tomasz Kuk, Piotr Nowacki czy Adam Zdunikowski. Wszystkich wspierać będzie Chór Filharmonii Narodowej i Chór dziecięcy ARTOS.

Bilety na niedzielny koncert do nabycia na: bilety24, eBilet, eventim oraz w kasach Filharmonii Narodowej.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL