Recital Czesława Mozila podczas Tygodnia Piosenki w Krakowie

aktualizacja: 17.07.2017, 22:42
Foto: materiały prasowe

Trzecią edycję Tygodnia Piosenki w Krakowie rozpocznie 1 sierpnia recital Czesława Mozila, który zaśpiewa własne kompozycje do tekstów Michała Zabłockiego.

REDAKCJA POLECA
21.07.2017
Tadeusz Kantor bohaterem komputerowej gry
19.07.2017
Polski Szekspir w Londynie
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

O pomyśle na taką imprezę tak mówi jeden z jej pomysłodawców krakowski, poeta i autor znakomitych tekstów, Michał Zabłocki: – Tydzień Piosenki wyróżnia się spośród innych festiwali niekoniunkturalnym podejściem do treści i formy. Robimy w piosence literackiej. Stawiamy raczej na sens i jego interpretację niż na modne brzmienie. Nie epatujemy mocą nagłośnienia i niekoniecznie musimy być na fali najbardziej nowoczesnych trendów.

Organizatorzy Tygodnia Piosenki nazwali siebie – z typowym krakowskim wdziękiem – Amalgamatem Podmiotów Intensywnie Śpiewających. Oprócz Michała Zabłockiego tworzą go artyści z kręgu Piwnicy pod Baranami i Teatru Loch Camelot, którzy oczywiście wystąpią lub dostarczą innym wykonawcom „produktów artystycznych” i w tym roku.

Zaszczyt inauguracji przypadnie jednak Czesławowi Mozilowi, który zaprasza na „Spowiedź emigranta”. Ma to być przewrotna, słodko-gorzka i bardzo zabawna opowieść o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu popularnego artysty, ale zarazem i podwójnego emigranta, żyjącego między Danią a Polską. Dzień później – młoda wokalistka Paulina Grochowska oraz świetny akordeonista Patryk Sztabiński zaproszą na wieczór tang Astora Piazzolli, do których polskie teksty napisał Michał Zabłocki.

3 sierpnia utwory ze swojej nowej płyty – pierwszej od kilkunastu lat, a zatytułowanej „Zaklinam czas” – zaprezentuje Jacek Wójcicki. Nagrał on zestaw bardzo rożnych stylistycznie piosenek, w pełni oddających jego możliwości aktorskie i wokalne. Są więc na tej płycie utwory utwory typowo kabaretowe, piosenki popowe, jak i poetyckie, choćby „O świcie” –z muzyką krakowskiego klasyka, Andrzeja Zaryckiego.

Do krakowskich klasyków należy także już zaliczyć Grzegorza Turnaua, bez którego nie może odbyć się żadne wydarzenie piosenkarskie w tym mieście. Wraz z muzykami – Jackiem Królikiem i Leszkiem Szczerbą szykuje on wieczór „sowich” piosenek. Co kryje się za tym określeniem, będzie można przekonać się 4 sierpnia.

Dwa ostatnie wieczory Tygodnia Piosenki rezerwuje się dla siebie współtwórcy tej imprezy. 5 sierpnia wystąpi Piwnica pod Baranami, w koncercie zatytułowanym „To nasza młodość” będą najpiękniejsze i największe przeboje w wykonaniu najjaśniejszych gwiazdy kabaretu. Wreszcie 6 sierpnia artyści Teatru Loch Camelot zaprezentują utwory pod hasłem „Och, Camelot!”, autorstwa twórców związanych z tą sceną, której specjalnością są małe spektakle muzyczne, z zamkniętą konstrukcją dramaturgiczną, oparte na tradycji wykonawczej piosenki aktorskiej i kabaretowej.

Wszystkie koncerty odbywają się w teatrze Variete w Krakowie.

Bilety: https://teatrvariete.pl/repertuar

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE