Charytatywny koncert Antuanetty Miszczenko

aktualizacja: 17.02.2017, 07:06
Antuanetta Miszczenko
Antuanetta Miszczenko
Foto: materiały prasowe

Ukraińska pianistka wystąpi w niedzielę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Dochód z charytatywnego koncertu trafi do dzieci żołnierzy walczących w konflikcie na wschodzie Ukrainy.

Antuanetta Miszczenko urodziła się w 1992 roku w Kijowie. Naukę gry na pianinie rozpoczęła w wieku ośmiu lat. Studiowała w Konserwatorium Muzycznym. Swoją grą utworów muzyki klasycznej wspierała protestujących podczas nocnych wart i ulicznych walk trzy lata temu na Ukrainie. "Uratowała" pianino, które miało być użyte jako element barykady. Pomalowane w ukraińskie barwy narodowe stało się jednym z symboli rewolucji.

W najbliższą niedzielę, 19 lutego, o godz. 19.00 w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, przy ulicy Modzelewskiego 59 odbędzie się charytatywny koncert fortepianowy Antuanetty Miszczenko.

Całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany dzieciom żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na wschodzie Ukrainy oraz do dzieci z Awdijewki, miasta położonego 13 kilometrów na północ od Doniecka.

Podczas koncertu artystka zagra utwory, które grała na Majdanie: przede wszystkim Chopina (m.in. „Etiudę rewolucyjną”), ale także „Modlitwę” Bacha oraz utwory ukraińskie.

Koncert będzie też okazją do promocji filmów dokumentalnych „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa i „Piano” Vity Drygas. Główną bohaterką „Piano” jest właśnie Antuanetta Miszczenko. Film opowiada o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się trzy lata temu na Ukrainie.

Drugim najważniejszym bohaterem filmu „Piano” jest Bohdan, uczestnik protestów i walk. Jeździł grać dla żołnierzy na wchodzie Ukrainy na pianinie, na którym wcześniej grała Miszczenko na kijowskim Majdanie.

Z kolei bohaterem filmu „Usłyszcie mój krzyk” jest Ryszard Siwiec, który 8 września 1968 podczas dożynek na Stadionie X-lecia podpalił się na znak protestu przeciw polskiemu udziałowi w interwencji wojskowej w Czechosłowacji.

Filmy „Piano” i „Usłyszcie mój krzyk” wejdą do kin 17 marca.

Bilety-cegiełki na koncert będzie można kupić w kasie Studia im. Witolda Lutosławskiego bezpośrednio przed wydarzeniem (od godz. 18.00) oraz na stronie internetowej sklepu Polskiego Radia.

Komentarz dnia
Żródło: materiały prasowe/ PAP

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE