Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Charytatywny koncert Antuanetty Miszczenko

Antuanetta Miszczenko
materiały prasowe
Ukraińska pianistka wystšpi w niedzielę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Dochód z charytatywnego koncertu trafi do dzieci żołnierzy walczšcych w konflikcie na wschodzie Ukrainy.

Antuanetta Miszczenko urodziła się w 1992 roku w Kijowie. Naukę gry na pianinie rozpoczęła w wieku oœmiu lat. Studiowała w Konserwatorium Muzycznym. Swojš grš utworów muzyki klasycznej wspierała protestujšcych podczas nocnych wart i ulicznych walk trzy lata temu na Ukrainie. "Uratowała" pianino, które miało być użyte jako element barykady. Pomalowane w ukraińskie barwy narodowe stało się jednym z symboli rewolucji.

W najbliższš niedzielę, 19 lutego, o godz. 19.00 w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, przy ulicy Modzelewskiego 59 odbędzie się charytatywny koncert fortepianowy Antuanetty Miszczenko.

Całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany dzieciom żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na wschodzie Ukrainy oraz do dzieci z Awdijewki, miasta położonego 13 kilometrów na północ od Doniecka.

Podczas koncertu artystka zagra utwory, które grała na Majdanie: przede wszystkim Chopina (m.in. „Etiudę rewolucyjnš”), ale także „Modlitwę” Bacha oraz utwory ukraińskie.

Koncert będzie też okazjš do promocji filmów dokumentalnych „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa i „Piano” Vity Drygas. Głównš bohaterkš „Piano” jest właœnie Antuanetta Miszczenko. Film opowiada o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się trzy lata temu na Ukrainie.

Drugim najważniejszym bohaterem filmu „Piano” jest Bohdan, uczestnik protestów i walk. JeŸdził grać dla żołnierzy na wchodzie Ukrainy na pianinie, na którym wczeœniej grała Miszczenko na kijowskim Majdanie.

Z kolei bohaterem filmu „Usłyszcie mój krzyk” jest Ryszard Siwiec, który 8 wrzeœnia 1968 podczas dożynek na Stadionie X-lecia podpalił się na znak protestu przeciw polskiemu udziałowi w interwencji wojskowej w Czechosłowacji.

Filmy „Piano” i „Usłyszcie mój krzyk” wejdš do kin 17 marca.

Bilety-cegiełki na koncert będzie można kupić w kasie Studia im. Witolda Lutosławskiego bezpoœrednio przed wydarzeniem (od godz. 18.00) oraz na stronie internetowej sklepu Polskiego Radia.

ródło: materiały prasowe/ PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL