Sobotnie koncerty jazzowe na Rynku Starego Miasta od 22 lat gromadzą tłumy słuchaczy i przechodniów wśród których są wierni fani festiwalu, jak i przypadkowi słuchacze nie mający do czynienia z jazzem na co dzień. To ważna rola festiwalu - propagowanie jazzu i wzbogacanie muzycznej oferty stolicy. Program tegorocznej imprezy jest różnorodny jak zawsze. Temperatura dwóch koncertów otwarcia była tak wysoka, jak doskwierające nam ostatnio upały, co wcale nie zniechęciło publiczności. Włoski pianista Stefano Bollani przedstawił w piątkowy wieczór swoje „Duńskie Trio”, z którym nagrywa płyty dla prestiżowej wytwórni ECM Records.

Natomiast francuski gitarzysta Bireli Lagrene uważany jest za spadkobiercę wybitnego wirtuoza Django Reinhardta, pierwszego Europejczyka honorowanego w Ameryce, miejscu narodzin jazzu, za równego najwybitniejszym twórcom tej muzyki. Lagrene imponuje nie tylko wirtuozerią, ale i aranżacjami popularnych tematów, jak i własnych kompozycji. Jest częstym gościem w Polsce, ostatnio występował na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa ze swoim Electric Quartet, a teraz przyjechał Gypsy Jazz Trio Project. Towarzyszyli mu: grający na gitarze rytmicznej Hono Winterstein i kontrabasista William Brunnard. Lagrene, nazywany „cudownym dzieckiem” gitary uczył się grać na tym instrumencie od czwartego roku życia. Pierwszy album nagrał mając piętnaście lat. Miał szczęście zagrać m.in. ze skrzypkiem Stephane’em Grappellim, wieloletnim współtowarzyszem Reinhardta w legendarnym Quintette du Hot Club de France. Dziś wykonuje muzykę, która łatwo wpada w ucho, intryguje różnorodnością brzmień w rozbudowanych aranżacjach, zadziwia biegłością dłoni gitarzysty.

To był idealny zespół i najlepsza muzyka na upalny, sobotni wieczór. Kiedy słońce zaszło za kamienice okalające Rynek Starego miasta, słuchaczy zaczęło przybywać, a gra tria nabrała kolorów. Na tle rytmicznego akompaniamentu dwóch strunowych instrumentów improwizacje Lagrene’a tryskały energią niczym wulkan. Trio wykonało jazzowe i popowe standardy zbierając zasłużone oklaski.

Za tydzień, w sobotę o godz. 19:00 na scenę Rynku Starego Miasta wyjdzie Polish Blue Note Quartet pianisty Vladislava „Adzika” Sendeckiego, niegdyś podpory zespołu Extra Ball, a dziś czołowego jazzmana na niemieckiej scenie. Do 27 sierpnia odbędzie się jeszcze osiem koncertów festiwalu Jazz na Starówce.