Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

"Burza" Szekspira w Dwójce Polskiego Radia

Kadr ze zwiastunu słuchowiska Burza w Programie 2. Polskiego Radia
Youtube
Szekspirowska „Burza” w nowej odsłonie na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Premiera słuchowiska w najbliższš sobotę, 19 marca o 19.00.

W tym roku mija 400 lat od œmierci Williama Szekspira, autora 38. sztuk, których sława nie przemija. „Burza” jest jednym z ostatnich napisanych przez niego utworów dramatycznych i jedynym, w którym zachował zasadę jednoœci czasu, miejsca i akcji. Pierwsze jej znane wystawienie miało miejsce 1 listopada 1611 roku w Whitehall Palace w Londynie. Była to jedna z oœmiu sztuk Szekspira, które uœwietniły uroczystoœci weselne Fryderyka V, palatyna reńskiego.

– To wielki tekst, który się w ogóle nie starzeje – uważa Waldemar Modestowicz, reżyser „Burzy”. – Warto sięgać po tę pięknš baœń dziejšcš się na tajemniczej wyspie utopii – raju i więzieniu jednoczeœnie.

Sztuka przedstawia historię Prospera, księcia Mediolanu, zdetronizowanego i wygnanego z księstwa z powodu intrygi swego brata Antonia. Wraz z córkš Mirandš Prospero trafia na wyspę, gdzie przez lata zgłębia wiedzę tajemnš. Dzięki niej podporzšdkowuje sobie powietrznego ducha Ariela oraz jedynego dotychczas człowieka na wyspie – dzikiego i nieokrzesanego Kalibana. Akcja rozpoczyna się, gdy za sprawš burzy wywołanej przez Prospera u brzegów wyspy rozbija się statek, a wœród ocalałych znajduje się m.in. Antonio z synem Ferdynandem…

– Jest to opowieœć o wybaczaniu, o tym jak Prospero rezygnuje z zemsty. Jest też piękny wštek miłosny – wylicza Waldemar Modestowicz. – O miłoœci pierwszej, niewinnej. U Szekspira te sceny sš bardzo wiarygodne, a jednoczeœnie dziejš się w jakimœ niesamowitym przyœpieszeniu, z południowym temperamentem. Jest też wiele komediowych wštków, także nadajšcych się do współczesnych programów kabaretowych, œwietnie napisany dowcip sytuacyjny. Nasza praca polegała na scaleniu tych wszystkich œwiatów w magicznš opowieœć.

Muzykę do słuchowiska skomponował Andrzej Smolik.

– Bardzo się cieszę, że udało się go do tego namówić – tym bardziej, że on nie zajmuje się pisaniem muzyki do tego rodzaju przedsięwzięć – mówi reżyser. – Efekt jest czarodziejski.

W słuchowisku w przekładzie Stanisława Barańczaka wystšpili: Adam Ferency (Prospero), Eryk Lubos (Kaliban), Anna Dereszowska (Ariel), Wiktoria Gorodeckaja (Miranda), Stefan Pawłowski (Ferdynand), Mariusz Bonaszewski (Antonio), Artur Żmijewski (Sebastian), Krzysztof Stelmaszyk (Stefano), Adam Woronowicz (Trynkulo), Olgierd Łukaszewicz (Alonso), Mariusz Benoit (Gonzalo), Mirosław Zbrojewicz (Bosman). Za realizację akustycznš odpowiadał Andrzej Brzoska.

Zwiastun słuchowiska "Burza":

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL