Muzyka

"Burza" Szekspira w Dwójce Polskiego Radia

Kadr ze zwiastunu słuchowiska Burza w Programie 2. Polskiego Radia
Youtube
Szekspirowska „Burza” w nowej odsłonie na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Premiera słuchowiska w najbliższą sobotę, 19 marca o 19.00.

W tym roku mija 400 lat od śmierci Williama Szekspira, autora 38. sztuk, których sława nie przemija. „Burza” jest jednym z ostatnich napisanych przez niego utworów dramatycznych i jedynym, w którym zachował zasadę jedności czasu, miejsca i akcji. Pierwsze jej znane wystawienie miało miejsce 1 listopada 1611 roku w Whitehall Palace w Londynie. Była to jedna z ośmiu sztuk Szekspira, które uświetniły uroczystości weselne Fryderyka V, palatyna reńskiego.

– To wielki tekst, który się w ogóle nie starzeje – uważa Waldemar Modestowicz, reżyser „Burzy”. – Warto sięgać po tę piękną baśń dziejącą się na tajemniczej wyspie utopii – raju i więzieniu jednocześnie.

Sztuka przedstawia historię Prospera, księcia Mediolanu, zdetronizowanego i wygnanego z księstwa z powodu intrygi swego brata Antonia. Wraz z córką Mirandą Prospero trafia na wyspę, gdzie przez lata zgłębia wiedzę tajemną. Dzięki niej podporządkowuje sobie powietrznego ducha Ariela oraz jedynego dotychczas człowieka na wyspie – dzikiego i nieokrzesanego Kalibana. Akcja rozpoczyna się, gdy za sprawą burzy wywołanej przez Prospera u brzegów wyspy rozbija się statek, a wśród ocalałych znajduje się m.in. Antonio z synem Ferdynandem…

– Jest to opowieść o wybaczaniu, o tym jak Prospero rezygnuje z zemsty. Jest też piękny wątek miłosny – wylicza Waldemar Modestowicz. – O miłości pierwszej, niewinnej. U Szekspira te sceny są bardzo wiarygodne, a jednocześnie dzieją się w jakimś niesamowitym przyśpieszeniu, z południowym temperamentem. Jest też wiele komediowych wątków, także nadających się do współczesnych programów kabaretowych, świetnie napisany dowcip sytuacyjny. Nasza praca polegała na scaleniu tych wszystkich światów w magiczną opowieść.

Muzykę do słuchowiska skomponował Andrzej Smolik.

– Bardzo się cieszę, że udało się go do tego namówić – tym bardziej, że on nie zajmuje się pisaniem muzyki do tego rodzaju przedsięwzięć – mówi reżyser. – Efekt jest czarodziejski.

W słuchowisku w przekładzie Stanisława Barańczaka wystąpili: Adam Ferency (Prospero), Eryk Lubos (Kaliban), Anna Dereszowska (Ariel), Wiktoria Gorodeckaja (Miranda), Stefan Pawłowski (Ferdynand), Mariusz Bonaszewski (Antonio), Artur Żmijewski (Sebastian), Krzysztof Stelmaszyk (Stefano), Adam Woronowicz (Trynkulo), Olgierd Łukaszewicz (Alonso), Mariusz Benoit (Gonzalo), Mirosław Zbrojewicz (Bosman). Za realizację akustyczną odpowiadał Andrzej Brzoska.

Zwiastun słuchowiska "Burza":

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL