Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mundurowi

Emerytury: od stycznia 2018 celnik będzie traktowany jak policjant

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Celnicy zostajš włšczeni do systemu emerytur mundurowych.

Emerytura będzie przysługiwała celnikom, którzy skończyli 55 lat i majš co najmniej 15 lat służby (w tym co najmniej pięć w zwišzku z wykonywaniem zadań policyjnych łšczšcych się ze zwalczaniem przestępczoœci) lub skończyli 55 lat i służyli co najmniej 25 lat. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Do tej pory prawa emerytalne zyskiwali na zasadach takich jak inni pracownicy.

Emerytury mundurowe to odrębny system i sš wypłacane z budżetu państwa. Wysokoœć œwiadczenia jest obliczana na podstawie œredniej pensji z dziesięciu wybranych kolejnych lat służby. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok roœnie o 3 proc. Maksymalne może wynieœć 75 proc. pensji.

Nowelizacja to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W marcu 2015 r. uznał on za dyskryminujšce zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych.

Trybunał uznał za niezgodne z konstytucjš pominięcie w systemie służb mundurowych tej grupy celników, która wykonuje zadania tożsame z zadaniami policjantów. Chodzi o funkcjonariuszy, którzy na służbie wykrywajš i zwalczajš przestępstwa oraz im zapobiegajš.

podstawa prawna: nowelizacja z 11 maja 2017 r. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym DzU z 5 lipca 2017 r., poz. 1321

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL