Policja w swojej pracy może uzyskiwać wszelkie informacje – także niejawnie. Może je gromadzić, sprawdzać oraz przetwarzać. O jakich informacjach mowa? Między innymi o osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z urzędu; o nieletnich dopuszczających się czynów zabronionych czy też osobach stwarzających zagrożenie.

Dostęp do nich nie jest otwarty dla wszystkich. Minister spraw wewnętrznych chce, by obok służb policyjnych: kryminalnej, śledczej, prewencyjnej, Lotnictwa Policji, dostęp do zbiorów miało także Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. W tym celu przygotował nawet projekt noweli rozporządzenia. Trafił właśnie do Rządowego Centrum Legislacji.

Czym zajmuje się Biuro? Najkrócej mówiąc, problematyką przestępczości w środowisku policyjnym – jej wykrywaniem i ściganiem. Do głównych zadań BSW należy: podejmowanie czynności dochodzeniowo-śledczych i operacyjno-rozpoznawczych, w tym prowadzenie operacji specjalnych czy koordynowanie działań operacyjnych prowadzonych w sprawach policjantów i pracowników policji. BSW gromadzi, przetwarza i analizuje informacje o przestępczości wśród policjantów i pracowników cywilnych policji oraz przestępstwach popełnianych na szkodę formacji.

Do jego zadań należy także podejmowanie przedsięwzięć zapobiegających przestępczości w służbie, a także na jej szkodę. Nabór do pracy w wydziale odbywa się na specjalnych zasadach. Żeby do niego trafić, trzeba mieć co najmniej kilkuletni staż służby; doświadczenie w pracy operacyjnej lub dochodzeniowej; nienaganną opinię służbową; na stanowiskach merytorycznych preferowane jest wyższe wykształcenie.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne