Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Motoryzacja

PSA chce zwalniać po nowemu

Bloomberg
Dyrekcja PSA zaproponuje w styczniu swym zwišzkom zawodowym nowy system zwolnień z pracy RCC przewidziany w dekretach o reformie kodeksu pracy — ogłosił przedstawiciel zwišzku CFTC potwierdzajšc informacje z „Le Parisien”
Według tego dziennika grupa samochodowa chce likwidować miejsca pracy wykorzystujšc nowy system, który pozwala pracodawcy rozstawać się z pracownikami bez wręczania wypowiedzenia czy w ramach zwolnień grupowych. Zastosowanie RCC wymaga jednak zgody większoœci zatrudnionych. Franck Don z CFTC potwierdził, że ten system będzie omawiamy 9 stycznia na posiedzeniu rady pracowniczej. — Chcemy poznać warunki towarzyszšce, finansowe i inne proponowanego rozwišzania, zanim ogłosimy swe zdanie — dodał. Z kolei według Jean-Pierre Merciera z CGT, cytowanego przez ten dziennik, nowa procedura pozwoli firmie samochodowej łatwiej rozstawać się z pracownikami, a dyrekcja chce jš wprowadzić od 1 lutego. Szef działu kadr w PSA, Bruno Bertin potwierdził dziennikowi, że partnerzy społeczni otrzymali rozpiski o planowanych działaniach, odmówił tylko podania, które zakłady i ilu pracowników majš dotyczyć.
Sysstem RCC pozwala dostosowywać wielkoœć zatrudnienia i dobór pracowników zgodnie z ich kwalifikacjami, zwiększać albo zmniejszać je zależnie od koniunktury bez wręczania wypowiedzeń. Według CFDT zatrudnienie w PSA zmalało od 2013 r. o 3 tys. osób - Trochę dziwię się, że PSA może korzystać i korzysta z takiego rozwišzania — stwierdził sekretarz generalny lewackiego zwišzku Force Ouvriere, Jean-Claude Mailly. — Ostatnio wizytowałem sporo fabryk PSA, pracujš pełna parš z dużš liczbš pracowników tymczasowych, więc zanim zacznš likwidować miejsca pracy powinni spojrzeć na to inaczej. Jego zadaniem. system RCC pozwoli firmie unikać stosowania punktow systemu bardziej chronišcego miejsca pracy PSE.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL