Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Motoryzacja

USA: Oliver Schmidt skazany za Dieselgate

Bloomberg
Sšd w Detroit skazał przedstawiciela kierownictwa Volkswagena na karę 7 lat więzienia i grzywnę 400 tys. dolarów za ukrywanie oprogramowania, które pozwalało naruszać normy emisji spalin w prawie 600 tys. samochodów.

Oliver Schmidt kierował biurem VW ds. œrodowiska i inżynierii w Auburn Hills, Michigan. nadzorujšcym kwestię emisji spalin, przyznał się w sierpniu do pierwszego zarzutu spiskowania w naruszaniu amerykańskich przepisów i do drugiego pogwałcenia ustawy o czystym powietrzu. Kierował biurem od 2012 r. do lutego 2015, spotkał się w 2015 r. z przedstawicielami kalifornijskiego urzędu nadzoru, ale nie ujawnił im oszukańczego oprogramowania.

Władze ogłosiły, że oszukiwał prowadzšcych œledztwo i zniszczył dokumenty. — Oskarżony pełnił kierowniczš rolę w VW, a w konsekwencji znajdował się dosłownie w pokoju podejmowania ważnych decyzji w szczycie tego przestępczego układu — twierdzili przedstawiciele władz federalnych.

Prokuratura wnosiła o maksymalnš karę 7 lat, oskarżony zwrócił się do sędziego Seana Coxa o złagodzenie jej do 40 miesięcy twierdzšc, że szefowie skłonili go do oszukiwania. — Tylko ja mogę mieć pretensję do siebie — powiedział przed ogłoszeniem wyroku. Przyznał się, że starał się ukryć oszustwo VW i przyjšł karę.

Sędzia stanšł po stronie oskarżyciela i powiedział: — W mojej opinii, jest pan głównym konspiratorem w tym układzie majšcym oszukać Stany Zjednoczone. Była to dla pana okazja do zabłyœnięcia i awansu na korporacyjnej drabinie Volkswagena. To bardzo poważne, niepokojšce wykroczenie.

Sędzia wymierzył Schmidtowi karę 60 miesięcy wiezienia za pierwszy zarzut i 24 miesišce ze drugi oraz grzywnę 400 tys. dolarów. Wyrok i grzywna sš karami maksymalnymi. Schmidt jest najwyższym rangš pracownikiem Volkswagena skazanym za Dieselgate w Stanach. Co do innych, sš nikłe szanse ich ukarania, bo Niemcy nie wydadzš swych obywateli, by stanęli przed amerykańskimi sadami.

Schmidt wrócił do Niemiec w 2015 r., ale został aresztowany w styczniu 2017 w Miami, gdy wracał z urlopu na Dominikanie. Poczštkowo postawiono mu 11 zarzutów zagrożonych karš do 169 lat więzienia, ale po jego przyznaniu się do winy zachowano dwa zarzuty; Schmidt zgodził się ponadto na deportacje z USA po odbyciu kary.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL