Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Motoryzacja

VDA: ten rok w Niemczech doskonały, za rok spadek

Bloomberg
Sprzedaż nowych samochodów w Niemczech wzroœnie w 2017 r. do rekordowego poziomu dzięki silnej gospodarce i zachętom do kupowania czystych diesli, ale zmaleje w 2018 r. — przewiduje organizacja producentów VDA
Rejestracja nowych pojazdów w kraju Volkswagena, Daimlera i BMW może zwiększyć się o co najmniej 3 proc. do 3,4-3,5 mln sztuk, zbliżajšc się do absolutnego rekordu 3,8 mln w 2009 r. osišgniętego wówczas dzięki programowi dopłat za złomowanie starych pojazdów, by powstrzymać spadek sprzedaży. Długotrwały wzrost gospodarczy, wysoki poziom zatrudnienia, solidne płace i niskie stopy procentowe pozwolš rynkowi samochodowemu zanotować czwarty kolejny znaczny wzrost rocznej sprzedaży — stwierdził na konferencji prasowej prezes VDA, Matthias Wissmann. — Poziom 3,4 — 3,5 mln pojazdów jest historycznie wysoki. Poza rokiem z programem dopłat za złomowanie sšdzę, że będzie to kolejny rok tak dużego popytu — dodał. Jednakże przy zakładanym spadku popularnoœci diesli w łšcznej liczbie rejestracji, wynikajšcym z publicznej dyskusji o możliwoœci zakazu wjazdu do miast w ramach walki ze skażeniem, sprzedaż w 2018 r. może zmaleć o 2 proc. do poniżej 3,4 mln sztuk — stwierdził Wissmann. — Debata o zakazie wjazdu diesli do miast jest jedynym czynnikiem wzbudzajšcym pewnš wstrzemięŸliwoœć klientów — uważa. Przewiduje, że udział rynkowy diesli w Niemczech zmaleje w 2017 r. do poniżej 40 proc. z ok. 45-46 proc. w ubiegłym roku.
VDA zakłada natomiast stabilizację produkcji pojazdów w Niemczech w 2018 r. na poziomie 5,6 mln sztuk Zagranicš produkcja niemieckich firm powinna wzrosnšć o 3 proc. do 11,1 mln w reakcji na rosnšcy popyt w Chinach, Brazylii i w Rosji.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL