Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Motoryzacja

Skoda Kodiaq: Przestrzeń w dobrej cenie

Skoda Kodiaq, cena od 92,4 tys. zł
materiały
„Ale dziób to ma wielki" – to była moja pierwsza myœl po zobaczeniu na żywo najnowszego produktu czeskiej marki.

Druga myœl – „cała reszta też jest niemała, ale dziób jest naprawdę wielki". Z drugiej strony jestem chyba jedynym człowiekiem, któremu to przeszkadza. No cóż, wszyscy znajomi, którym pokazywałem nowego Kodiaqa, piali z zachwytu nad sylwetkš i proporcjami samochodu. I wielki dziób nikomu nie przeszkadzał. Przeciwnie, twierdzili, że jest ładny i dodaje charakteru.

Wiadomo, że w Skodzie wnętrze będzie aż do bólu uporzšdkowane, a do ergonomii też nie da się przyczepić. Tego się spodziewamy i tak właœnie jest. Zero zaskoczenia. Lecz jest też coœ, na co szczerze mówišc niespecjalnie liczyłem. Jest pewien przebłysk fantazji. I to cieszy. W końcu nie jest nudno. Może nie ma jakiœ przesadnych udziwnień i „sztuki dla sztuki", ale już „sztuka użytkowa" owszem. Takie podejœcie konstruktorów znajdziemy w tym modelu.

Skody zawsze zachwycały przestronnoœciš. Największa z nich też nie jest wyjštkiem. W końcu to kawał wozu. Całe 4,7 metra długoœci. Siedem miejsc przy zachowaniu całkiem solidnego bagażnika. Dodajmy, że nawet w trzecim rzšdzie mogš spokojnie usišœć dobrze zbudowani doroœli. Do tego iloœć schowków jak w porzšdnym vanie, a nawet kieszonki w oparciach foteli. Jeżeli ktoœ w samochodzie lubi wozić połowę swojego domu, to tu będzie miał gdzie to wszystko pomieœcić.

Do testów trafiła nam się najmocniejsza z benzynowych wersji. Więc mamy 180 koni wyciœniętych z dwulitrowego silnika i napęd na cztery koła. Oznacza to całkiem niezłe osišgi. Do 100 km/h Skoda przyspiesza w 7,9 s. i osišga prędkoœć maksymalnš 206 km/h. Automatyczna skrzynia DSG sprawia jednak problemy. Jeżeli gwałtownie dociœniemy padał gazu do podłogi, efektem jest natychmiastowa redukcja „do oporu", wejœcie na maksymalne obroty, straszliwe wycie i brak pożšdanego efektu przyspieszenia. Silnik dobrze się natomiast zachowuje jeżeli gaz jest najwyżej w pozycji 3. Wtedy auto jest naprawdę dynamiczne i œwietnie jedzie.

Wielka Skoda jest bardzo miękko zawieszona. Konstruktorzy ewidentnie postawili na komfort. Nierównoœci drogi sš filtrowane w sposób absolutnie perfekcyjny. Przynajmniej dopóki nie zamieni się nastawów zawieszenia na „sport". Teraz czuć każdš dziurę, ale zakręty pokonywane sš rewelacyjnie. Ale do czasu. Konkretnie jeżeli nie rozwinie się prędkoœci autostradowych. Kodiaq jak na swojš wielkoœć jest bardzo lekki. Przy pustych tylnich fotelach i bagażniku tył zaczyna tracić przyczepnoœć o wiele za wczeœnie. Za to wielka Skoda lubi zjeżdżać z utwardzonych dróg. Na szutrze czy błotnistej gruntówce widać, że terenowe geny nie kończš się na podniesionej sylwetce.

Obecny od niedawna na rynku Kodiaq już sprzedaje się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Nic dziwnego - to wielki, praktyczny i rozsšdnie wyceniony samochód dla rodziny. Do tego sprawdza się w prawie każdych warunkach, a prowadzenie go naprawdę może sprawić przyjemnoœć. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL