Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Motoryzacja

Zatrzymany najazd używanych samochodów

Fotorzepa, Rafał Guz
Tegoroczny import używanych samochodów osobowych i dostawczych zmniejszy się do ok. 950 tys. sztuk – wynika z szacunków. W autokomisach narzekajš, bo rok temu przebił milion.

Słabnie wtórny rynek samochodów. W lipcu liczba rejestracji używanych aut osobowych i lekkich dostawczych sięgnęła niespełna 83,8 tys. sztuk, co jest wynikiem gorszym o 1,8 proc. od ubiegłorocznego. Jeszcze większy spadek pokazujš dane skumulowane. Według Instytutu Samar od stycznia zarejestrowanych zostało 543,9 tys. aut. To o 5,7 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. W dodatku tylko jeden z tegorocznych miesięcy – marzec – przyniósł wzrost, ale zaledwie o 0,4 proc. W rezultacie cały 2017 rok ma być słabszy od ubiegłego. Samar szacuje, że łšczna liczba rejestracji sięgnie 950 tys. aut. A rok temu przebiła milion.

Zamieszali akcyzš

Za spadek popytu w głównej mierze odpowiadajš ubiegłoroczne plany rzšdu zmierzajšce do podwyższenia akcyzy na najstarsze auta sprowadzane z zagranicy. Ich ujawnienie wywołało gwałtowny wzrost prywatnego importu, będšcego najważniejszym Ÿródłem zasilania wtórnego rynku. Grudzień okazał się najlepszym miesišcem dla prywatnego importu od 12 lat. Gdy w obawie przed społecznym niezadowoleniem projekt zmian podatkowych wyrzucono do kosza, liczba transakcji stopniała. Jednakże sytuacja może się jeszcze zmienić. Według Dariusza Balcerzyka, eksperta Samaru, impulsem może się okazać projektowane rozporzšdzenie ministra rozwoju i finansów w sprawie wzorów deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego. W nowej będzie więcej informacji dotyczšcych samochodu. Pozwolš oszacować jego wartoœć, by w ten sposób zapobiegać sztucznemu zaniżaniu cen.

Jednoczeœnie firmy obracajšce używanymi pojazdami podkreœlajš, że sytuację na rynku wtórnym pogarsza coraz trudniejszy dostęp do kredytów bankowych. – Do niedawna blisko połowa naszych klientów korzystała przy zakupie auta z kredytu. Ale banki zaostrzajš kryteria, więc ta grupa się kurczy – mówi Arkadiusz Bałazy, prezes mysłowickiej spółki Ameks, która zajmuje się skupem i sprzedażš samochodów.

Zaczyna także słabnšć „efekt 500+": po wprowadzeniu wiosnš ubiegłego roku rzšdowego programu to właœnie rynek używanych samochodów stał się jednym z jego głównych beneficjentów.

Ale nie tylko używane samochody osobowe zaliczajš w tym roku spadek. Zmniejsza się także ruch na wtórnym rynku ciężarówek. Z danych Polskiego Zwišzku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że od poczštku roku zostało sprowadzonych do Polski 17,6 tys. pojazdów użytkowych powyżej 3,5 tony, co w porównaniu z ub.r. stanowi spadek o 5,2 proc. Tu jednš z przyczyn jest wymiana taboru firm transportowych na nowszy, spełniajšcy nowe normy emisji, a przez to pozwalajšcy oszczędzać na opłatach drogowych.

Niemieckie Ÿródła

Nie zmieniajš się natomiast kierunki prywatnego importu oraz najpopularniejsze marki. Najważniejszym Ÿródłem zaopatrzenia autokomisów i giełd pozostajš Niemcy. Także niemieckie marki majš w imporcie przeważajšcy, 42-proc. udział. Samar podaje, że w tym roku do lipca sprowadzono prawie 229 tys. aut marek niemieckich, przeszło dwa razy więcej niż francuskich i trzy razy więcej niż japońskich. Najważniejszš dla importerów markš pozostaje Volkswagen, następnie Opel oraz Audi. Najpopularniejsze modele to Audi A4, Volkswagen Golf, Opel Astra oraz Volkswagen Passat.

Spadek prywatnego importu to szansa na ograniczenie (choć niewielkie) udziału najstarszych samochodów w całym polskim parku aut. Według firmy AAA Auto, prowadzšcej sieć salonów z używanymi samochodami w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech, w ubiegłym miesišcu œredni rocznik aut wystawianych w serwisach internetowych i w autokomisach sięgał 11 lat, a œredni przebieg (nieudokumentowany) 175,3 tys. km.

Tymczasem gdy słabnie ruch w autokomisach, szybko przybywa klientów w importerskich programach sprzedaży aut używanych w salonach autoryzowanych dilerów. Oferowane sš w nich samochody z udokumentowanš historiš i sprawdzonym stanem technicznym. Przykładem jest program Das WeltAuto w salonach Volkswagena: – W całym 2016 roku odnotowaliœmy zwiększenie sprzedaży o 28 proc. w ujęciu rocznym, a w okresie styczeń–lipiec 2017 r. wzrost zwiększył się do 45 proc. – mówi Mieszko Hałas, kierownik ds. samochodów używanych i remarketingu w Volkswagen Group Polska. W ramach Das WeltAuto miesięcznie sprzedaje się ok. tysišca używanych samochodów.

Opinia

Dariusz Balcerzyk, Instytut Samar

Ubiegły rok okazał się jednym z rekordowych, jeżeli chodzi o import używanych aut. Ponad milion aut o DMC do 3,5 tony to trzeci co do wielkoœci wynik w historii i najlepszy od 2008 r. W grudniu ubiegłego roku padł też historyczny rekord importu liczony w oparciu o dane z izb celnych: oclono niemal 133 tys. aut. Przyczyn takiego wzrostu było kilka, a wœród nich najważniejszš była zapowiedŸ wprowadzenia nowej akcyzy, która miałaby być liczona w oparciu o rok produkcji i normę emisji spalin, zamiast – jak jest obecnie – bazować na deklarowanej wartoœci pojazdu i dwóch stawkach akcyzowych (3,1 proc. dla silnika o poj. do 2 litrów i 18,6 proc. dla silników o poj. powyżej 2 litrów). Wbrew zapowiedziom do tej pory nie ma żadnych informacji, czy i kiedy nowe przepisy wejdš w życie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL