Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Motoryzacja

Kalifornia - pozew zbiorowy przeciw Volkswagenowi

Bloomberg
Do kalifornijskiego sšdu trafił właœnie pierwszy pozew zbiorowy przeciw VW.

To pierwszy pozew przeciwko VW w amerykańskim sšdzie podkreœla "Wall Street Journal". Zapewne jednak nie będzie ostatnim. - Ta sprawa rozpoczyna długš i potencjalnie bardzo kosztownš serię postępowań sšdowych - prorokuje "WSJ".

We wrzeœniu zeszłego roku władze USA ujawniły, że niemiecki koncern manipulował danymi o emisji spalin w silnikach Diesla. Silniki niemieckiego producenta miały być bardziej ekologiczne i przyjazne œrodowisku, jednak okazało się, że koncern montował specjalna aplikację, która podczas testów "poprawiała" wyniki emisji CO2. W rzeczywistoœci emitowały do atmosfery 40 razy więcej dwutlenku węgla, niż twierdził VW.

Volkswagen przyznał się do manipulacji i zapowiedział akcję przywoławczš wszystkich "zmanipulowanych" pojazdów. To jednak dla właz Kalifornii za mało. Niemiecki koncern musi się też liczyć z karami na poziomie federalnym. Według "WSJ" grozi mu kara finansowa w wysokoœci około 46 mld dolarów oraz dochodzenie kryminalne.

Adwokaci pozywajšcych nie przebierajš w słowach. "Ta sprawa to efekt jednej z najbardziej bezczelnych zbrodni korporacyjnych w historii i jednoczeœnie przestroga dla wszystkich, którzy zainteresowani sš zyskiem za wszelka cenę" - napisano w pozwie złożonym w sšdzie w San Francisco. "Volkswagen oszustwem utorował sobie drogę na szczyt rynku motoryzacyjnego, nie dbajšc o ofiary, które pozostawił na swojej drodze" - podkreœlajš  pozywajšcy.

Volkswagen nie komentuje zarzutów.

Pozew opiera się na zarzucie, że były prezes Martin Winterkorn, obecny prezes Matthias Müller oraz poddostawca VW - Robert Bosch GmbH złamali federalny akt RICO, mówišcy o przestępczoœci zorganizowanej oraz korupcji. Kiedyœ RICO stosowany był do zwalczania działalnoœci mafijnej, dziœ jest stosowany narzędziem zwalczajšcym przestępców "w białych kołnierzykach" (przestępstwa gospodarcze) oraz członków grup przestępczych.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL