Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Motoryzacja

Kalifornia - pozew zbiorowy przeciw Volkswagenowi

Bloomberg
Do kalifornijskiego sądu trafił właśnie pierwszy pozew zbiorowy przeciw VW.

To pierwszy pozew przeciwko VW w amerykańskim sądzie podkreśla "Wall Street Journal". Zapewne jednak nie będzie ostatnim. - Ta sprawa rozpoczyna długą i potencjalnie bardzo kosztowną serię postępowań sądowych - prorokuje "WSJ".

We wrześniu zeszłego roku władze USA ujawniły, że niemiecki koncern manipulował danymi o emisji spalin w silnikach Diesla. Silniki niemieckiego producenta miały być bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku, jednak okazało się, że koncern montował specjalna aplikację, która podczas testów "poprawiała" wyniki emisji CO2. W rzeczywistości emitowały do atmosfery 40 razy więcej dwutlenku węgla, niż twierdził VW.

Volkswagen przyznał się do manipulacji i zapowiedział akcję przywoławczą wszystkich "zmanipulowanych" pojazdów. To jednak dla właz Kalifornii za mało. Niemiecki koncern musi się też liczyć z karami na poziomie federalnym. Według "WSJ" grozi mu kara finansowa w wysokości około 46 mld dolarów oraz dochodzenie kryminalne.

Adwokaci pozywających nie przebierają w słowach. "Ta sprawa to efekt jednej z najbardziej bezczelnych zbrodni korporacyjnych w historii i jednocześnie przestroga dla wszystkich, którzy zainteresowani są zyskiem za wszelka cenę" - napisano w pozwie złożonym w sądzie w San Francisco. "Volkswagen oszustwem utorował sobie drogę na szczyt rynku motoryzacyjnego, nie dbając o ofiary, które pozostawił na swojej drodze" - podkreślają  pozywający.

Volkswagen nie komentuje zarzutów.

Pozew opiera się na zarzucie, że były prezes Martin Winterkorn, obecny prezes Matthias Müller oraz poddostawca VW - Robert Bosch GmbH złamali federalny akt RICO, mówiący o przestępczości zorganizowanej oraz korupcji. Kiedyś RICO stosowany był do zwalczania działalności mafijnej, dziś jest stosowany narzędziem zwalczającym przestępców "w białych kołnierzykach" (przestępstwa gospodarcze) oraz członków grup przestępczych.

Źródło: ekonomia.rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL