Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Motoryzacja

Hyundai i Kia liczš na stopniowš poprawę

Bloomberg
Hyundai Motor i Kia Motors zakładajš w tym roku wzrost sprzedaży o 4 proc. do 7,55 mln pojazdów, co œwiadczyłoby o lekkiej poprawie ich wyników handlowych na spadku z powodu braku SUV na rynku amerykańskim i napięć dyplomatycznych w stosunkach Korei z Chinami

Obie firmy podały o sprzedaniu w 2017 r. 7,25 mln pojazdów, znacznie mniej od zakładanych 8,25 mln. Spadek wyniósł 7 proc., a był to trzeci kolejny rok, gdy nie udało im się zrealizować planów, bo klienci w Chinach i w Stanach kupowali bardziej wersje sportowe-użytkowe a nie limuzyny. Spór dyplomatyczny Korei i Chin o rozmieszczeniu amerykańskich systemów obrony rakietowej w Korei także zaszkodził sprzedaży, choć oba kraje postanowiły ostatnio znormalizować stosunki. Hyundai sprzedał 4,5 mln pojazdów choć zakładał 5,08 mln, a Kia 2,75 mln zamiast 3,17 mln.

„Warunki rynkowe będš nadal trudne z powodu spowolnienia na głównych rynkach, w USA i w Chinach, utrzymujšcego się od dłuższego czasu małego wzrostu gospodarki œwiatowej i protekcjonizmu stosowanego przez duże kraje" — oœwiadczył Hyundai w komunikacie. Zdaniem analityka w Korea Investment & Securities, Kim Jin-woo, tegoroczny Melk Hyundaia i Kia jest niższy od spodziewanego. Wydaje się być zachowawczy, uwzględniajšcy wolne ożywienie w Chinach i utrzymujšce się trudnoœci w Stanach.

Ostrożniejszš prognozę ogłoszono w czasie, gdy won wzmocnił się wobec dolara do poziomu najwyższego od ponad 3 lat, zagrażajšc konkurencyjnoœci koreańskich eksporterów podczas gdy ich japońscy rywale korzystajš ze słabnšcego jena. Odejœcie Chin od ulg podatkowych od samochodów małolitrażowych wpłynie również ujemnie na gamę modeli Hyundaia, zdominowanš przez limuzyny.

Hyundai zamierza oferować w tym roku w Chinach i w Stanach więcej SUV, ale nowe modele np. Santa Fé po liftingu, mogš pojawić się za póŸno, aby znaczšco poprawić sprzedaż. Szef grupy Chung Mong-koo oœwiadczył, że grupa będzie aktywnie wchodzić na nowe rynki np. w ASji Płd. -Wsch., bo w innych regionach spodziewa się wzrostu protekcjonizmu. 5 stycznia Korea i Stany będš rozmawiać o umowie o wolnym handlu, ale prezydent Donald Trump zagroził wycofaniem się z tego porozumienia.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL