Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Motoryzacja

Wadliwe poduszki w furgonetkach Forda

Bloomberg
Ford rozszerzył o dodatkowe 33 tys. starszych furgonetek w Ameryce Płn. pilny apel, by ich nie używać do czasu wymiany wadliwych elementów poduszek powietrznych Takaty.

Po drugim œmiertelnym wypadku koncern powiadomił w styczniu 2900 właœcicieli furgonetek Ranger z roku 2006, by natychmiast przestali nimi jeŸdzić. Nowe ostrzeżenie wynika z nowych testów i dotyczy większego zakresu czasowego produkcji.

Mazda ogłosiła podobne szersze ostrzeżenie dotyczšce ok. 1800 pojazdów serii B z 2006 r., wyprodukowanych dla niej przez Forda, w styczniu wezwała do wymiany generatorów gazu w poduszkach w 160 swych pojazdach.

Urzšd bezpieczeństwa ruchu drogowego NHTSA ogłosił, że te pojazdy stanowiš bezpoœrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników i wezwał ich właœcicieli do natychmiastowego zgłoszenia się do bezpłatnej naprawy. Ford i Mazda dysponujš częœciami koniecznymi do wymiany, odholujš pojazdy do warsztatów i zapewniš bezpłatnie pojazdy zastępcze — podały obie firmy i NHTSA.

Ok. 90 proc. pojazdów objętych ostrzeżeniem, by nie jeŸdzić nimi, jest w Stanach W styczniu 2 senatorów pytało, dlaczego Ford ostrzegł jedynie małš liczbę użytkowników z 391 tys. furgonetek Ranger 2004-6 objętych w 2016 r. akcjš przywoławczš w Stanach z powodu poduszek Takaty.

Ford ogłosił w styczniu, że wypadek ze skutkiem œmiertelnym w lipcu 2017 w Zachodniej Wirginii i podobny w 2015 r. w Południowej Karolinie był spowodowany przez wadliwy generator gazu Takaty. Na œwiecie zginęły z tego powodu 22 osoby, pozostałe 20 w autach Hondy, w większoœci w Stanach. Takata podała w czerwcu o objęciu do 2019 r. akcjš naprawczš 125 mln pojazdów na œwiecie, wyprodukowanych przez 19 firm i zbankrutowała.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL