Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Motoryzacja

Rozstrzygnšł się głośny spór między Uberem i Waymo

Wikimedia
Uber zgodził się zapłacić 245 milionów dolarów w akcjach należšcej do Googla spółce Waymo po zarzutach zwišzanych z wykradaniem patentów.

Był to jeden z najgłoœniejszych sporów ostatnich lat w Dolinie Krzemowej. Batalia sšdowa dwóch gigantów cišgnęła się miesišcami i kosztowała Ubera wiele strat, poczšwszy od utraty jednego z najzdolniejszych inżynierów po wizerunkowe.

Jak podał w pištek Bloomberg, Uber ostatecznie zgodził się przekazać 0,34 proc. swoich udziałów (obecnie wycenianych na około 245 mln dol.) firmie Waymo - jednostce grupy Alphabet, zajmujšcej się konstrukcjš autonomicznych pojazdów. Faktyczna wartoœć udziałów będzie zależała od tego, jak zostanš wycenione akcje Ubera po wejœciu na giełdę. Firma planuje swój debiut na koniec 2019 roku.

Obie firmy od dłuższego czasu rywalizujš między sobš w branży autonomicznych pojazdów. Walmo oskarżyło w 2015 roku jednego z głównych inżynierów Ubera, Anthony’ego Levandowskiego, o kradzież ich tajemnic handlowych, w których miało zawierać się ponad 14 tys. dokumentów z projektami technologicznymi spółki należšcej do Alphabet. Zbieranie dowodów na tak poważne zarzuty nie było łatwe i trwało cały rok. Waymo zarzšdało poczštkowo od Ubera aż 1,86 mld dol. odszkodowania, a także zakaz wykorzystywania przez Ubera technologii będšcej przedmiotem sporu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL