Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Motoryzacja

Rynek motoryzacyjny w listopadzie: wzrost w Europie mimo W. Brytanii

Fotorzepa, Robert Gardziński
Liczba rejestracji nowych pojazdów w Europie Zachodniej zwiększyła się w listopadzie o 5,4 proc., a w W. Brytanii nastšpił kolejny spadek.

Według danych zebranych przez LMC Automotive na podstawie informacji z poszczególnych krajów i oszacowań dla mniejszych rynków, w listopadzie sprzedano 1,144 mln pojazdów wobec 1,085 mln rok temu. Niemcy zanotowały poprawę o 9,4 proc., Francja o 10,2, a Hiszpania o 12,4 proc.

WskaŸnik roczny skorygowany sezonowo dla regionu zwiększył się o 3,8 proc. do 14,57 mln pojazdów. Firma zakłada, że w całym roku rynek zwiększy się o 2,7 proc. a w 2018 r. o 0,8, natomiast brytyjski rynek zmaleje o 5,8 proc. i o dalsze 5,1.

- Brytyjski rynek odczuwa trudnoœci wraz z kolejnym ósmym miesišcem malejšcej sprzedaży - stwierdził analityk LMC, David Oakley. Branżowa organizacja SMMT podała, że w listopadzie nastšpiło załamanie o 11,2 proc. z powodu niepewnoœci zwišzanych z brexitem i przyszłoœciš diesli. To zapowiada pierwszy spadek rocznej sprzedaży od 2011 r.

Na Wyspach sprzedano 163 541 pojazdów, spadek był powszechny — wœród klientów indywidualnych firm, i operatorów flotowych. Szczególnie ucierpiał napęd wysokoprężny, po 11 miesišcach sprzedaż diesli zmalała o 16,1 proc., zaœ popularnoœć silników benzynowych wzrosła w tym samym czasie o 3,1 proc.

- Ósmy miesišc spadku sprzedaży nowych samochodów jest powodem poważnego zaniepokojenia, bo osłabieniu zaufania firm i konsumentów sprzyjały rzšdowe przesłania przeciwko dieslom — stwierdził prezes SMMT, Mike Hawes. Minister finansów Philip Hammond zapowiedział w listopadzie wyższy podatek od przyszłego roku od nowych samochodów z dieslami, które nie spełniajš najnowszych norm emisji spalin.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL