Fabryka samochodów w Wietnamie

aktualizacja: 03.09.2017, 12:07
Foto: Bloomberg

Czołowy wietnamski deweloper Vingroup poinformował o przystąpieniu do budowy fabryki samochodów, pierwszy etap tego projektu ma wartość 1-1,5 mld dolarów

REDAKCJA POLECA

Przedsięwzięcie jest częścią planu inwestycji Vingroup w przemysł ciężki — wyjaśnił w komunikacie wiceszef Vingroup, która dokonała już podobnych posunięć w innych działach gospodarki, w handlu detalicznym i ochronie zdrowia.

Vingroup ma nadzieję stać się największym producentem samochodów w regionie Azji Płd. -Wsch., wypuszczać 500 tys. sztuk rocznie do 2025 r. W pierwszym etapie zamierza produkować rocznie 100-200 tys. 5-osobowych limuzyn, 7-miejscowych pojazdów sportowo-użytkowych i elektrycznych motorowerów. Rzeczniczka dewelopera podała, że pierwsze elektryczne jednoślady pojawią się na rynku za 12 miesięcy, a pierwsze samochody za 2 lata.

 

Dział budowlany VINFAST podpisał list intencyjny w sprawie pożyczki 800 mln dolarów od Credit Suisse na zbudowanie fabryki w Hajfongu na działce o powierzchni 335 hektarów. VINFAST zamierza kupić od projektantów europejskich i amerykańskich rozwiązania techniczne dotyczące silników i głównych układów mechanicznych.

 

To gigantyczny skok tego kraju, który w 1975 r. zakończył długi okres kolonializmu i wojen, dokonał zjednoczenia. W końcu lat 70., gdy byłem tam korespondentem PAP, prywatne samochody mieli tylko mieszkańcy Południa; na Północy istniały tylko pojazdy służbowe i motorowery Nie było ogólnodostępnych stacji paliw. Fabryka w Hajfongu będzie pierwszą sektora motoryzacji w całych Indochinach.

Komentarz dnia

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE