Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Motoryzacja

Jawor już w rodzinie Mercedesa

AFP
W poniedziałek, 10 czerwca w Jaworze został wmurowany kamień węgielny pod pierwszš fabrykę Mercedsa Benza w Polsce. - Mam nadzieję,że jest to pierwszy,ale nie ostatni zakład tego koncernu w naszym kraju- powiedział obecny na uroczystoœci wicepremier,minister rozwoju, Mateusz Morawiecki.

Niemcy wydadzš na budowę fabryki zaawansowanych technologicznie silników 500 mln euro, a zakład ma ruszyć z produkcjš za dwa lata. Planowane zatrudnienie, to 500 osób. Mercedes-Benz wybrał lokalizację rok temu, o czym, jako pierwsza poinformowała „Rzeczpospolita”.

- Dzięki zastosowaniu najnowoczeœniejszych metod produkcji i innowacyjnych technologii „Przemysłu 4.0” zakład wyznaczy nowe wzorce w produkcji układów napędowych. Nowa fabryka silników w Jaworze stanowi ważny element naszej strategii rozwoju. Przygotowujemy naszš globalnš sieć produkcyjnš na wyzwania przyszłoœci. Chcemy udowodnić, że nieobcy nam jest zarówno sprint, jak i maraton: ze względu na wysokiœwiatowy popyt zamierzamy w nadchodzšcych latach wytwarzać coraz większš liczbękonwencjonalnych silników do aut hybrydowych i spalinowych, utrzymujšc tradycyjnš, wysokš jakoœć Mercedes-Benz. Jednoczeœnie długofalowo będziemy dostosowywać siećprodukcyjnš do potrzeb elektromobilnoœci - mówił odpowiedzialny za ten projekt Markus Schaefer, członek zarzšdu Mercedes-Benz Cars.

Nowy zakład produkcyjny w Jaworze, powstanie na obszarze około 50 hektarów. Na razie teren wyglšda jak pustynia, wokół miejsca,gdzie zbudowana zostanie fabryka sš połacie ubitego piasku.

- Polska stawia na inwestorów zagranicznych, którzy wzmacniajš nasz ekosystem gospodarczy o wysoko zaawansowane technologie. To bardzo dobra wiadomoœć dla nas wszystkich, że Polska stała się strategicznym miejscem dla inwestycji takiego koncernu jak Daimler. Właœnie w Jaworze powstanie wyjštkowy zakład, co oznacza również nowe perspektywy biznesowe dla setek krajowych, zwłaszcza regionalnych, firm kooperujšcych oraz otwartš współpracę naszego partnera z uczelniami ?i placówkami szkolnictwa zawodowego. Polska staje się powoli europejskimropejskim liderem w pozyskiwaniu inwestycji typu „greenfield” w obszarze innowacyjnego przemysłu, realizujšc tym samym jeden z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał,że œwiatowa motoryzacja znalazła się teraz na rozdrożu. - Przed nami ostry zakręt, za którym nie wiadomo co się znajduje, tak szybko rozwijajš się technologię.Wierzę,że razem z Mercedesem pokonamy ten zakręt bez większych problemów. Cieszę się także, że nasz dolnoœlšski klaster motoryzacyjny uzyskał dzisiaj takie wzmocnienie - dodał.

Jaworska fabryka silników ma połšczyć najnowsze standardy branżowe z ideš „Przemysłu 4.0” . Oprócz zaawansowanychtechnologii, będš w niej wykorzystywane np. aplikacje mobilne, służšce do zarzšdzania kadrami i energiš, a systemy produkcji umożliwiš wytwarzanie różnych wersji silników na jednej linii. Jaworski zakład ma także wyznaczyć nowe standardy jeœli chodzi o efektywnoœć produkcji i oszczędne korzystanie z zasobów: wspólnie z firmami energetycznymi i lokalnymi władzami zostanš tu wypracowane rozwišzania ?w zakresie wytwarzania silników bez emisji CO2, czemu służyć ma np. wykorzystanie energii wiatrowej, słonecznej oraz biogazu.

Fabryka w Jaworze będzie œciœle współpracować z zakładami Mercedesa-Benza w Niemczech, Rumunii i Chinach. Pracownicy tych placówek składali wczoraj zdalnie życzenia swoim polskim kolegom, którzy będš pracować w siostrzanym zakładzie. Wszyscy zrobili wysiłek, żeby chociaż kilka słów powiedzieć po polsku. Także po polsku mówi już Andreas Schenkel, który odpowiada za budowę polskiej fabryki Mercedesa.

Fabryka w Jaworze będzie 30. zakładem w sieci Mercedes-Benz Cars Operations. Jak na razie ta częœć niemieckiego koncernu zatrudnia 78 tysięcy pracowników. Sam Mercedes Benz jest największym producentem samochodów segmentu premium i w ubiegłym roku spzredał na œwiecie 2 mln aut.

Dziękował też minister Elżbiecie Witek za pomoc w procedurach administracyjnych zwišzanych z zaadaptowaniem gruntów pod fabrykę i przejęciem ich od Agencji Nieruchomoœci Rolnych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL