Delegowanie pracowników, ostatnia szansa na dyplomację

Ustalone przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, bułgarskiej prezydencji oraz Parlamentu Europejskiego zasady zatrudniania pracowników delegowanych utrudnią polskim firmom konkurowanie za granicą. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe przepisy mogą się przyczynić do stopniowego wypierania naszych przedsiębiorstw z rynków innych państw UE.

Publikacja: 05.03.2018 20:00

Delegowanie pracowników, ostatnia szansa na dyplomację

Foto: Bloomberg

Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę, że nowe przepisy zwiększą uciążliwości biurokratyczne dla przedsiębiorców. – Będzie to wynikało z większej złożoności regulacji pociągających za sobą wyższe koszty oraz z zagrożenia wysokimi karami za najdrobniejsze przewinienia – mówi.

Konfederacja krytykuje również wprowadzenie zasady „tej samej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu pracy". Zdaniem Lewiatana zastosowanie tych przepisów do pracowników tymczasowo delegowanych nie doprowadzi do poprawy warunków pracy samych pracowników, lecz zwiększy biurokratyczne i administracyjne obciążenia przedsiębiorców świadczących usługi. Pracownicy delegowani już obecnie cieszą się szeregiem praw, a koszty oddelegowania są porównywalne z kosztami zatrudnienia pracowników miejscowych.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej