Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Mało gotowych nowych mieszkań

Apartamenty Sowiniec na Woli Justowskiej w Krakowie – na ukończonym osiedlu firmy Wawel Service sš jeszcze lokale do kupienia.
materiały prasowe
Oferta gotowych lokali, do których można się od razu wprowadzić, maleje.
Deweloperzy majš za sobš rekordowy rok. Mieszkania na najlepszych osiedlach znikajš z rynku jeszcze przed wbiciem łopaty w ziemię. Na etapie budowy wyprzedajš się czasem całe inwestycje. Lokale w pakietach skupujš inwestorzy. Oznacza to, że oferta gotowych lokali, do których można się od razu wprowadzić, maleje. Do końca budowy na rynku pozostaje niewiele nieruchomoœci. – Lokale na ukończonych osiedlach stanowiš dziœ ok. 12 proc. całej oferty deweloperskiej, podczas gdy rok temu było to ponad 15 proc. – szacuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Czekanie na klucze

Z analiz RynkuPierwotnego.pl wynika, że w Warszawie deweloperzy oferujš ponad 19,5 tys. mieszkań, z czego gotowych jest ponad 1,8 tys. Reszta to lokale na różnych etapach budowy. W Krakowie na klientów czeka ponad 9,8 tys. mieszkań – ponad 1,3 tys. na ukończonych osiedlach i 8,5 tys. w inwestycjach, które dopiero powstajš. We Wrocławiu szybko można się wprowadzić do 1,3 tys. mieszkań. Na klucze do 6,4 tys. lokali trzeba jeszcze poczekać. Gotowych mieszkań nie znajdziemy w Sopocie. W tym mieœcie deweloperzy oferujš 84 lokale na powstajšcych osiedlach. 190 ukończonych mieszkań czeka na klientów w Gdyni. W budowie jest 790 lokali. – Od kilkunastu do dwudziestu procent mieszkań deweloperskich stanowiš lokale pod jakimœ względem mniej atrakcyjne – komentuje Jędrzyński. – To np. lokale tuż nad wjazdem do garaży, bezpoœrednio przy wejœciach do budynku, przy szybach windy, z widokiem na œmietnik, z ekspozycjš na głoœnš ulicę albo z innš mało ciekawš panoramš. To także mieszkania niedostatecznie doœwietlone z powodu gorszego układu stron œwiata oraz mniej funkcjonalne – opowiada.
Jędrzyński podkreœla, że w jednej inwestycji nie da się wybudować jednakowo atrakcyjnych mieszkań. – Nawet w czasie boomu te mniej ciekawe lokale sprzedajš się najdłużej. Ale i wœród gotowych mieszkań znajdziemy lokale bez wad – zapewnia analityk. Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert Emmerson Realty, opowiada, że najlepiej sprzedajš się dobrze zlokalizowane mieszkania o powierzchni do 50 mkw. – Klienci szukajš lokali niedaleko centrum, na dobrze skomunikowanych osiedlach – mówi. – Nie brakuje też chętnych na zamieszkanie na obrzeżach, jeœli tylko cena nieruchomoœci jest zachęcajšca – podkreœla.

Dobra koniunktura

Skoczeń zauważa, że nadal nie najlepiej sprzedajš się ponad 70-metrowe mieszkania. I takie właœnie lokale zwykle znajdujš klientów jako ostatnie. Według Jarosława Jędrzyńskiego malejšca oferta gotowych mieszkań deweloperskich œwiadczy o rosnšcym popycie i bardzo dobrej koniunkturze sprzedażowej. – W tym roku na rynku pierwotnym padnie kolejny rekord. To naturalne, że przy tak silnej presji popytowej spada odsetek mieszkań gotowych. Dowodzi to wcišż rozpędzajšcej się koniunktury, mimo pištego już roku ożywienia. Sprawdzona zasada na rynku pierwotnym mówi, że im lepsza koniunktura, tym mniejsza oferta gotowych mieszkań. Jarosław Mikołaj Skoczeń dopowiada, że firmy deweloperskie zostały zaskoczone tak wielkim popytem. Budujš na potęgę. – Majš jednak problem z działkami. Brakuje terenów, na których można szybko zaczšć budować – zauważa. Gotowych mieszkań nie znajdziemy w firmie Budimex Nieruchomoœci. – Wszystkie lokale sprzedajemy w trakcie budowy – mówi Andrzej Miœ, rzecznik spółki. Budimex w czterech miastach prowadzi 20 inwestycji z ponad 3,3 tys. lokalami. Na sprzedaż nie narzeka też Wawel Service. Jak mówi Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w tej firmie, klienci bardzo szybko podejmujš decyzję o kupnie lokalu. Wybór mieszkań jest największy na wczesnym etapie budowy. Wtedy też można liczyć na niższe ceny. – Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie ceny idš w górę – zwraca uwagę Potoczek. – Gotowych lokali szukajš osoby, które muszš się szybko przeprowadzić. Wawel Service ostatnie gotowe lokale oferuje w krakowskich inwestycjach Piasta Park oraz Apartamenty Sowiniec. Ukończonych lokali nie ma Grupa Deweloperska Geo. Jak informuje Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w tej spółce, trzy inwestycje zostanš oddane w pierwszym kwartale przyszłego roku. masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki: a.gawronska@rp.pl
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL