"Rządowy program wsparcia zakupu mieszkań w MdM cieszy się tak ogromną popularnością, że BGK na ten cel wydał już 2,5 mld zł, a kolejne transze budżetu celowego rozchodzą się wśród beneficjentów w ciągu kilku dni od uruchomienia" - zauważył Górka.

Dodał, że niestety program nie będzie kontynuowany dłużej niż do końca 2018 roku, a pula środków przeznaczona na ostatni rok funkcjonowania programu jest już połowie wyczerpana. O pozostałe 381 mln zł będzie można starać się od 1 stycznia 2018 r. Szacuje się, że kwota ta powinna wystarczyć na udzielenie około 16 tys. kredytów.

"Należy mieć na uwadze, że liczyć się będzie kolejność składania wniosków, a to oznacza, że osoby zainteresowane otrzymaniem dofinansowania będą musiały zwrócić szczególną uwagę na kompletność dokumentów i pilnować terminu rozpoczęcia ich przyjmowania" - przestrzegł dyrektor.

W jego opinii "oferowana pula środków wyczerpie się w ciągu kilkunastu dni". Wskazał, że "szacunek ten przyjęty został w oparciu o poprzednio wypłacane transze".

Warto pamiętać - jak podkreślił Górka - że o ile oferowane wsparcie dla wielu nabywców jest jedyną szansą na zakup mieszkania na kredyt, ponieważ pokrywa ono wymagany przez KNF minimalny wkład własny, o tyle "nad każdym beneficjentem wisi groźba zwrotu, gdy nie spełni on wymagań umownych w pierwszych 5 latach". Przypomniał, że za złamanie zasad uważa się na przykład zbycie, wynajem lub użyczenie lokalu.