Rynek pierwotny: co kupują inwestorzy

Na wynajem klienci kupują już nie tylko mieszkania. Chętnie wybierają także lokale użytkowe.

Aktualizacja: 07.09.2016 14:05 Publikacja: 07.09.2016 13:40

Osiedle Kamerata w Gdyni

Osiedle Kamerata w Gdyni

Foto: Materiały Inwestora

Czy przybywa inwestujących w mieszkania na wynajem? Czy zdarzają się zakupy pakietowe? Czy do deweloperów zgłaszają się klienci instytucjonalni? Sondę przedstawia serwis nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

Inwestorów kupujących mieszkania na wynajem jest mniej więcej tylu, ilu w 2015 roku. To relatywnie wysoki poziom. Niskie stopy procentowe motywują inwestorów do poszukiwania alternatywy dla lokowania pieniędzy. Często wybierają rynek nieruchomości mieszkaniowych.

Udział zakupów inwestycyjnych zależy od lokalizacji i charakteru inwestycji. Na osiedlach w centrach miast, blisko ważnych ośrodków akademickich i biurowych, udział zakupów inwestycyjnych przekracza 50 proc.

Tak jest w naszych inwestycjach Bastion Wałowa w Gdańsku, osiedle Krzemowe w Warszawie, 5. Dzielnica w Krakowie. Podobnego udziału inwestorów spodziewamy się również w nowym projekcie Nowa Tęczowa w centrum Wrocławia. Zdarza się, że w wymienionych lokalizacjach klienci chcą kupić po kilka mieszkań.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord:

Nasi klienci często nie mówią o swoich planach, a my nie gromadzimy szczegółowych danych na temat liczby osób kupujących mieszkania na wynajem. Szacujemy, że udział klientów inwestycyjnych to ok. 20 proc. Są wśród nich także nabywcy pakietowi.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic:

Wciąż obserwujemy dużą aktywność osób kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Zakupy pakietowe były popularne przed kryzysem w 2008 roku. Wtedy można było liczyć na spory zysk z odsprzedaży mieszkań w okresie dynamicznego wzrostu cen. Dziś ceny są stabilne, dlatego też bardziej opłacalny jest zakup mieszkania na wynajem.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

Z roku na rok rośnie liczba osób kupujących mieszkania na wynajem. Na wynajmie mieszkań wciąż można zarobić więcej niż na lokatach bankowych. Największą popularnością wśród inwestorów cieszą się kawalerki oraz nieduże dwupokojowe mieszkania. Najwięcej mieszkań jest kupowanych inwestycyjnie na osiedlu Na Sokratesa na warszawskich Bielanach, w pobliżu stacji Metro Młociny.

Yael Rothschild, prezes firmy Mill-Yon Gdańsk:

Odsetek inwestorów utrzymuje się na stałym poziomie. Obserwujemy dwa trendy. Inwestorzy coraz chętniej kupują na wynajem lokale komercyjne przeznaczone pod usługi. A kupując mieszkania na wynajem, częściej biorą pod uwagę także inwestycje poza Warszawą. W drugim etapie gdańskiego projektu Aura Gdańsk realizowanego na Wyspie Spichrzów dominują, małe, idealne na wynajem lokale, a położenie osiedla gwarantuje obłożenie przez cały rok.

Sporą część nabywców mieszkań w nowej fazie projektu stanowią inwestorzy, którzy od dawna czekali na start drugiego etapu. W Aura Park Wilanów w Warszawie mieszkania kupują inwestorzy planujący sprzedać je z zyskiem po wykończeniu.

W tej inwestycji mamy także klientów poszukujących niewielkich mieszkań pod cichą działalność biznesową. Wybierają lokale parterowe z dużymi panoramicznymi oknami. Ich cena jest znacząco niższa od ceny lokalu usługowego.

W Aura Sky przy ul. Ostrobramskiej (obok CH Promenada) przyjmujemy wstępne rezerwacje na lokale usługowo-handlowe, które powstaną w drugim etapie projektu.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding:

Obserwujemy wzrost zainteresowania inwestorów rynkiem nieruchomości. Stabilne ceny, obniżone stopy procentowe oraz duży wachlarz mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach zachęcają do lokowania kapitału właśnie w nieruchomościach.

Transakcje dotyczą najczęściej mieszkań dwupokojowych, choć zauważyliśmy również wzrost popytu na większe lokale o powierzchni ok. 60 mkw. Coraz więcej inwestorów przekonuje się, że inwestowanie kapitału w wysokiej klasy apartamenty z obsługą hotelową to dużo lepszy sposób na pomnożenie zaoszczędzonych pieniędzy niż lokaty bankowe i obligacje.

W ramach oferty sieci aparthoteli Wola Invest oraz Jerozolimskie Invest w Warszawie sprzedaliśmy już większość lokali z gwarancją rocznego zysku. Osoby zaciągające kredyt na zakup mieszkań przyspieszają decyzję, ponieważ tylko do końca roku minimalny wymagany wkład własny to 15 proc.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

Mieszkania kupowane przez inwestorów stanowią znaczącą część naszej tegorocznej sprzedaży. Właśnie sprzedaliśmy cały budynek z niemal 200 mieszkaniami na rzecz zagranicznego funduszu inwestycyjnego.

Jesteśmy również bardzo zadowoleni ze sprzedaży mieszkań inwestorom indywidualnym w naszych pozostałych projektach. Biorąc pod uwagę sprzedaż Apartamentów Pereca na rzecz Bouwfonds IM, możemy zakładać, że będzie to dla nas kolejny rekordowy rok.

Ewa Skibińska, dyrektor marketingu Red Real Estate Development:

Wśród klientów mamy również nabywców inwestycyjnych, poszukujących alternatywnych form lokowania pieniędzy. Są też osoby, które do zaciągania tanich kredytów na zakup mieszkań skłaniają niskie stopy procentowe. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się lofty, soft lofty i apartamenty na osiedlu Nowa Papiernia Ultra Nova we Wrocławiu.

Te oryginalne mieszkania o wysokim standardzie dają większą stopę zwrotu niż mieszkania tradycyjne. W przypadku loftów zysk może być nawet dwa razy większy.

Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest:

Brak zdolności kredytowej uniemożliwia wielu osobom zaciągnięcie kredytu, co wymusza konieczność wynajmowania mieszkania. Stąd inwestowanie w lokale na wynajem to przedsięwzięcie gwarantujące stabilne comiesięczne przychody. Mieszkania o niewielkim metrażu, od 27 do 35 mkw., oferujemy w warszawskich inwestycjach m.in. przy ul. Garibaldiego 5 w bezpośrednim sąsiedztwie ronda Wiatraczna na Pradze-Południe, przy ul. Kałuszyńskiej na warszawskim Kamionku oraz w inwestycji przy ul. Szklanych Domów na Grochowie.

Wszystkie wymienione lokalizacje przyciągają indywidualnych inwestorów, których wśród naszych klientów jest około 15 proc. Niska cena zakupu mieszkań (od 220 tys. zł) gwarantuje dobrą stopę zwrotu.

Przy ul. Terespolskiej na warszawskiej Pradze-Południe budujemy lokale na potrzeby Funduszu Mieszkań na Wynajem - projektu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom:

Część naszych klientów zakup mieszkania traktuje jak inwestycję. Dla zajętych nabywców przygotowaliśmy ofertę wykończenia lokalu pod klucz, w cenie od 495 zł za mkw. Daje się zauważyć, że rynek mieszkaniowy przyciąga coraz więcej inwestorów, którzy w zakupie mieszkania widzą korzystną lokatę kapitału.

Stały poziom cen i duże zapotrzebowanie na rynku wynajmu mieszkań sprawia, że inwestycje w nieruchomości stanowią dochodową alternatywę dla lokat, funduszy inwestycyjnych, giełdy.

Łukasz Szumny, dyrektor sprzedaży w HSD Arrow:

Zakupy inwestycyjne stanowią ok. 30 proc. wszystkich naszych transakcji. Dotąd nie prowadziliśmy rozmów z funduszami ani firmami kupującymi większe pakiety mieszkań. Zdarza się, że po dwa mieszkania kupują osoby prywatne.

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński Grupa Holdingowa:

Mieszkania w naszych projektach są kupowane także przez inwestorów. Wiele osób traktuje zakup mieszkania jako najlepszy i najbezpieczniejszy sposób lokowania kapitału. Sprzyja temu dynamiczny rozwój warszawskiej Woli, gdzie której prowadzimy inwestycje, oraz specyfika budowanych tu osiedli. Znaczny odsetek lokali trafia na rynek najmu.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service:

W Polsce bardzo wiele osób mieszka w wynajmowanych lokalach. Poza tym mamy bardzo dobrze rozwiniętą turystykę. Podróżni coraz częściej wynajmują mieszkania nawet na krótko. Inwestorzy, zdając sobie sprawę z tego rosnącego potencjału, decydują się na kupno nie jednego, a kilku lokali przeznaczonych na wynajem.

W naszych biurach sprzedaży coraz częściej pojawiają się osoby zainteresowane pakietowym zakupem mieszkań. Typowi rentierzy decydują się najczęściej na zakup pięciu mieszkań. Z kalkulacji wynika, że z wynajmu można osiągnąć roczny zwrot na poziomie ok. 7 procent.

Czy przybywa inwestujących w mieszkania na wynajem? Czy zdarzają się zakupy pakietowe? Czy do deweloperów zgłaszają się klienci instytucjonalni? Sondę przedstawia serwis nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu