Rynek mieszkaniowy: najlepsze adresy

Za mieszkania w superprestiżowych miejscach klienci są gotowi zapłacić dużo więcej.

Aktualizacja: 22.08.2016 13:26 Publikacja: 21.08.2016 13:36

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzynski Jakub Dobrzynski

Rozmowa z Anną Lewandowską, specjalistą ds. sprzedaży mieszkań w olsztyńskim oddziale Freedom Nieruchomości.

Są mody na określone adresy na rynku mieszkań? Jak się tworzą trendy na rynku nieruchomości?

Anna Lewandowska, Freedom Nieruchomości: Na rynku mieszkań są inwestycje, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców. Na popularność określonego adresu wpływa wiele czynników. Za mieszkanie z modnym adresem nabywcy są w stanie zapłacić więcej, licząc na większy komfort życia.

Ale popularne są również adresy, które kuszą kupujących niższymi cenami za metr, oferując w zamian inne korzyści danej lokalizacji. Popyt na daną nieruchomość powstaje wtedy, gdy jej cechy sprawiają, że staje się nadzwyczaj atrakcyjna dla dużej liczby potencjalnych klientów.

To niecodzienna architektura, ponadprzeciętna atrakcyjność lokalizacji (dostępność terenów zielonych, bliskość Starego Miasta), materiały najwyższej jakości, energooszczędność budynku, innowacyjne systemy bezpieczeństwa, dobre sąsiedztwo.

Jakie miejsca są teraz modne w Olsztynie? Co przestaje być modne? Co jest modne zawsze?

W Olsztynie nie ma jednej mody. Klienci ceniący prestiż miejsca wybierają takie inwestycje jak Osiedle Leśne nad Jeziorem Długim, Marina Park nad Jeziorem Kortowskim, Browary Park przy Lesie Miejskim, Villa Jana, czy Łyna Park z widokiem na Stare Miasto i Park Podzamcze. Są to inwestycje zlokalizowane w centrum miasta, a zarazem w otoczeniu zieleni.

Wśród rodzin z dziećmi i ludzi młodych panuje moda na nieruchomości z rynku pierwotnego, oddalone od ścisłego centrum Olsztyna, gdzie ceny mieszkań są niższe. W tym przypadku przykładem pożądanych adresów są osiedla Tęczowy Las, Morena, Zielone Tarasy, Bartąg.

Modne przestają być nieruchomości z lat 60-80. wykonane w technologii wielkiej płyty. Cena mkw. takiego mieszkania musi być naprawdę okazyjna, by klient podjął decyzję o zakupie. W modzie będzie zawsze nowe budownictwo. Nieruchomości ciekawe pod względem architektonicznym oraz oferujące nowoczesne, niepowtarzalne rozwiązania zawsze znajdą nabywcę.

Czy mieszkania w modnych miejscach drożeją? Jakie najbardziej?

Najdroższe są mieszkania w nowym budownictwie w ścisłym centrum miasta. Ceny mkw. mieszkań w takich miejscach bywają ponaddwukrotnie wyższe w porównaniu z nieruchomościami położonymi na obrzeżach. Wynika to z faktu, że plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje konkretną liczbę inwestycji w danym miejscu i kupując nieruchomość mamy pewność, że nie powstanie tu żadna nowa inwestycja.

Często klient woli zapłacić więcej za gwarancję, że w przyszłości z okien swojego mieszkania będzie w dalszym ciągu podziwiał zachód słońca nad jeziorem, a nie balkon swojego nowego sąsiada. W tych miejscach to komfort i luksus życia dyktują coraz wyższe ceny.

Warto inwestować w modnych miejscach? Czy jest to jednak ryzykowne?

Miejsce, które dziś jest na czasie, za kilka lat wcale nie musi być modne. Swego czasu była moda na zakup mieszkań na dalekich obrzeżach miasta, gdzie powstawały nowe inwestycje. Właściciele tych nieruchomości mają dziś często duże problemy z ich sprzedażą, bo osiedla lata świetności mają już dawno za sobą.

Kierowanie się jedynie modą na dane miejsce bywa zatem ryzykowne, chyba, że dotyczy to budynków prestiżowych, ponadczasowych, których na mapie Olsztyna można znaleźć kilka. Moda ma jednak to do siebie, że lubi przemijać.

Rozmowa z Anną Lewandowską, specjalistą ds. sprzedaży mieszkań w olsztyńskim oddziale Freedom Nieruchomości.

Są mody na określone adresy na rynku mieszkań? Jak się tworzą trendy na rynku nieruchomości?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu