Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Nikt na płycie nie stracił

Fotorzepa/ Rafał Guz
Cena wielkopłytowego mieszkania jest znaczšco niższa, a osišgany czynsz niewiele się różni od czynszu za nowsze, ale gorzej położone nowe lokale.

O rynku mieszkań w blokach z betonu mówi Marek Kiełpikowski, szef agencji Arenda M. Kiełpikowski z Bydgoszczy:

- Sš chętni na wielkš płytę, szczególnie na bloki czteropiętrowe, niskie piętra i lokalizacje na najpopularniejszych osiedlach. Jedno - i dwupokojowe mieszkania o takich parametrach znajdujš nabywców w kilka dni. Często to właœnie wielka płyta sšsiaduje z uczelniami wyższymi i dlatego także inwestorzy interesujš się tym segmentem rynku.

Tym bardziej, że zwrot z wyłożonego kapitału w przypadku inwestycji w płytę jest często wyższy niż z inwestycji w mieszkania od dewelopera. Cena wielkopłytowego mieszkania jest znaczšco niższa, a osišgany czynsz niewiele się różni od czynszu za nowsze, ale gorzej położone nowe lokale. Zalety wielkiej płyty to funkcjonalne rozkłady mieszkań, idealne proporcje metrażu do liczby pomieszczeń ( M-2 31 mkw., M-3 42 mkw., M-4 53 mkw.), balkony lub loggie, dogodne lokalizacje, media miejskie, komunikacja miejska.

Większoœć budynków jest po termomodernizacji, remontach klatek schodowych i wymianach pionów wodno-kanalizacyjnych. Ta rewitalizacja w połšczeniu z dużymi możliwoœciami aranżacji wnętrz stanowi o sile tej kategorii mieszkań.

Teza, że wielka płyta taniała przez lata, jest nieprawdziwa. Wszystkie kategorie mieszkań miały wahania cen, nie były to jednak znaczšce różnice, ale wahania rzędu kilku procent w skali roku.  Nikt więc na wielkiej płycie nie stracił, ceny już powróciły do poziomu z 2007.

Prognozowanie trendu jest bardzo trudne, rynek nieruchomoœci zależy mocno od decyzji politycznych, np. decyzja o włšczeniu rynku wtórnego do programu "MdM"mocno wzmocniła wielkš płytę, wystarczy jednak niepomyœlna decyzja i cała prognoza na nic.

Można jednak zaryzykować twierdzenie, że atrakcyjne mieszkania na niskich piętrach, szczególnie w budynkach czteropiętrowych długo jeszcze będš atrakcyjnym towarem. Budynki te jeszcze postojš, eksperci przekonujš, że konstrukcja i materiał sš bezpieczne. Nieustanna modernizacja, wymiana instalacji, okien, wind, docieplenie, dajš im dłuższš perspektywę.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL