Mieszkaniowe

Nikt na płycie nie stracił

Fotorzepa/ Rafał Guz
Cena wielkopłytowego mieszkania jest znacząco niższa, a osiągany czynsz niewiele się różni od czynszu za nowsze, ale gorzej położone nowe lokale.

O rynku mieszkań w blokach z betonu mówi Marek Kiełpikowski, szef agencji Arenda M. Kiełpikowski z Bydgoszczy:

- Są chętni na wielką płytę, szczególnie na bloki czteropiętrowe, niskie piętra i lokalizacje na najpopularniejszych osiedlach. Jedno - i dwupokojowe mieszkania o takich parametrach znajdują nabywców w kilka dni. Często to właśnie wielka płyta sąsiaduje z uczelniami wyższymi i dlatego także inwestorzy interesują się tym segmentem rynku.

Tym bardziej, że zwrot z wyłożonego kapitału w przypadku inwestycji w płytę jest często wyższy niż z inwestycji w mieszkania od dewelopera. Cena wielkopłytowego mieszkania jest znacząco niższa, a osiągany czynsz niewiele się różni od czynszu za nowsze, ale gorzej położone nowe lokale. Zalety wielkiej płyty to funkcjonalne rozkłady mieszkań, idealne proporcje metrażu do liczby pomieszczeń ( M-2 31 mkw., M-3 42 mkw., M-4 53 mkw.), balkony lub loggie, dogodne lokalizacje, media miejskie, komunikacja miejska.

Większość budynków jest po termomodernizacji, remontach klatek schodowych i wymianach pionów wodno-kanalizacyjnych. Ta rewitalizacja w połączeniu z dużymi możliwościami aranżacji wnętrz stanowi o sile tej kategorii mieszkań.

Teza, że wielka płyta taniała przez lata, jest nieprawdziwa. Wszystkie kategorie mieszkań miały wahania cen, nie były to jednak znaczące różnice, ale wahania rzędu kilku procent w skali roku.  Nikt więc na wielkiej płycie nie stracił, ceny już powróciły do poziomu z 2007.

Prognozowanie trendu jest bardzo trudne, rynek nieruchomości zależy mocno od decyzji politycznych, np. decyzja o włączeniu rynku wtórnego do programu "MdM"mocno wzmocniła wielką płytę, wystarczy jednak niepomyślna decyzja i cała prognoza na nic.

Można jednak zaryzykować twierdzenie, że atrakcyjne mieszkania na niskich piętrach, szczególnie w budynkach czteropiętrowych długo jeszcze będą atrakcyjnym towarem. Budynki te jeszcze postoją, eksperci przekonują, że konstrukcja i materiał są bezpieczne. Nieustanna modernizacja, wymiana instalacji, okien, wind, docieplenie, dają im dłuższą perspektywę.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL