Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Zamiast MdM Narodowy Program Mieszkaniowy

Fotorzepa/Marcin Obremski
W miejsce programu Mieszkanie dla Młodych rzšd przygotował szerszy i skierowany do najbardziej potrzebujšcych Narodowy Program Mieszkaniowy - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Jak mówił Smoliński, na Narodowy Program Mieszkaniowy składa się pakiet Mieszkanie plus, większe wsparcie dla społecznego budownictwa czynszowego i dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Zdaniem Smolińskiego to "kompleksowy program mieszkaniowy, który pomoże Polakom w uzyskaniu mieszkań".

"Narodowy Program Mieszkaniowy tworzy warunki do zwiększenia liczby mieszkań na wynajem o dostępnym czynszu. To uwolni Polaków od koniecznoœci spłaty wysokich rat długoterminowych kredytów" - podkreœlił Smoliński. Dodał, że "dziœ praktycznie nie ma dostępnych mieszkań na wynajem".

Wiceminister zaznaczył, że "o pomocy państwa decydować będzie nie zasada +kto pierwszy, ten lepszy+, jak w MdM, lecz społeczne kryteria wyboru najemców". "Katalog tych kryteriów okreœla ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomoœci" - przypomniał.

Smoliński zauważył, że pilotaż programu Mieszkanie plus, prowadzony przez spółkę BGK Nieruchomoœci potwierdza, że "takie mieszkania sš bardzo oczekiwane i potrzebne na lokalnych rynkach mieszkaniowych, a pomoc w MdM trafiała głównie do największych miast". Dodał, że "ludzie chcš mieć wybór i mieszkać także w Polsce +powiatowej+, a rzšd PiS realizujšc Narodowy Program Mieszkaniowy, w tym pakiet Mieszkanie plus ułatwi Polakom znalezienie takich mieszkań".

Szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk jeszcze w lipcu w Sejmie, podczas pierwszego czytania projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomoœci mówił, że program MdM "wprowadził pomoc dla tych, którzy korzystajš z zakupu mieszkań wytwarzanych przez deweloperów tylko w ok. 70-100 powiatach w Polsce, bo tam deweloperzy budujš". Jak podkreœlił Adamczyk, "zapomniano kompletnie o wszystkich tych, którzy chcš zrealizować marzenie o swoim mieszkaniu w pozostałych częœciach Polski".

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wystartował w 2014 r. i zastšpił inny rzšdowy program - "Rodzina na swoim". MdM polega na tym, że beneficjenci otrzymujš dofinansowanie do kredytu hipotecznego. Ostatnia transza na 2018 r. ruszy w styczniu przyszłego roku, będzie to też ostatni rok funkcjonowania programu.

Z informacji resortu infrastruktury i budownictwa wynika, że program MdM zostanie zastšpiony przez jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM). IKM będš wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe. Pienišdze zaoszczędzone na kontach będzie można przeznaczyć nie tylko na zakup mieszkania czy budowę domu, ale także np. na wkład własny przy zakupie nieruchomoœci. Oszczędnoœci będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bšdŸ domu.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzajšcych na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł poczšwszy od 2023 r.

IKM czeka na przyjęcie przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL