Mieszkaniowe

4,5 tys. zł za metr mieszkania w Warszawie

Fotorzepa/ Rafał Guz
Za taką kwotę uda się kupić w stolicy lokal wymagający remontu.

Średni czas sprzedaży mieszkań z drugiej ręki utrzymuje się w Warszawie na względnie stałym poziomie - podaje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse Franchise. - Możliwości negocjowania cen są większe niż w poprzednich miesiącach.

Najtańsze i najdroższe

Z analiz Metrohouse wynika, że w czerwcu średnia cena mkw. lokali z drugiej ręki wzrosła w Warszawie do ponad 7,7 tys. zł. - Takie wartości nie utrzymały się jednak w kolejnym miesiącu. Dziś za mkw. mieszkania w Warszawie płacimy przeciętnie ponad 7,4 tys. z. To niemal dokładnie tyle, ile przed rokiem - podaje Jańczuk. - Średnia dotyczy mieszkań z drugiej ręki, bez lokali z rynku deweloperskiego, gdzie, jak podaje portal RynekPierwotny.pl, za mkw. płacimy nieco więcej, bo 7,6 tys. zł - przypomina.

Ekspert Metrohouse tłumaczy, że duży wpływ na kształtowanie się cen mają preferencje zakupowe nabywców mieszkań. - Wzrost zainteresowania niewielkimi mieszkaniami, często przeznaczanymi na wynajem, kawalerkami, kompaktowymi mieszkaniami dwupokojowymi przekłada się na wyższą cenę mkw. - wyjaśnia Marcin Jańczuk. - Podobnie jest z mieszkaniami o podwyższonym standardzie i apartamentami. Takie oferty w koszyku transakcji stanową zaledwie kilka procent. Każdy większy udział takich zakupów ma wpływ na wzrost cen - mówi.

Najtańsze metry kosztowały w Warszawie 4,5 tys. zł. Ale, jak tłumaczą pośrednicy Metrohouse, w Warszawie w tej cenie nie da się kupić mieszkania, do którego można się wprowadzić bez nakładów na remont. - Wyjątkiem mogą być większe lokale położone w dzielnicach na obrzeżach miasta - zauważa Marcin Jańczuk. - W takich miejscach metr mieszkania można kupić za 5 tys. zł. Najwyższe ceny mkw. w ostatnich miesiącach wynosiły 14 tys. zł. Daleko nam jeszcze do cen powyżej 20 tys. zł za mkw., które pojawiały się niejednokrotnie w zestawieniach transakcji.

Czas sprzedaży

- Maj i czerwiec nie przyniosły zmian, jeśli chodzi o średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie. Nadal jest to mniej więcej 3,5 miesiąca - podaje Marcin Jańczuk. - Porównując to do sytuacji sprzed roku, rezultat jest lepszy niemal o miesiąc. Jak zwykle kluczową rolę w procesie sprzedaży ma cena ofertowa. Jeśli sprzedający ją zawyżają, sondują rynek, cyklicznie obniżając stawkę w oczekiwaniu na reakcję rynku, to czas oczekiwania na transakcję znacznie się wydłuża - przestrzega ekspert. - Statystyki pokazują, że dziś sprzedający są bardziej skłonni do negocjacji. Jeżeli za punkt bazowy przyjmiemy ostatnią aktualną cenę ofertową, to zdecydowany klient może utargować średnio 2 proc. Pamiętajmy jednak, że podczas procesu sprzedaży cena była zmieniana nieraz kilkakrotnie, więc kwota, którą otrzymuje sprzedający, bywa z reguły daleka od tej, która pojawia się na początku - zwraca uwagę.

Z analiz Metrohouse wynika, że niekwestionowanym liderem popularności jest Wola. To w tej dzielnicy w maju i czerwcu kupiono najwięcej mieszkań. - Wola przyciąga bliskością centralnych rejonów miasta. Często się zdarza, że kupujący są przekonani, że będą mieszkać w centrum, podczas gdy administracyjnie budynki należą już do dzielnicy Wola - opowiada Marcin Jańczuk. - Klienci cenią też różnorodność oferty rynkowej, a co za tym idzie, szeroki przekrój cen. Nie bez przyczyny Wola to także teren ekspansji inwestycji deweloperskich. Drugie miejsce zajmuje Białołęka, która kusi coraz lepiej rozwiniętą infrastrukturą oraz przede wszystkim cenami, które są średnio niższe o ok. 15 proc. od średniej warszawskiej. Kolejne rejony, które budzą duże zainteresowanie, to Mokotów i Praga-Południe. Obie dzielnice tradycyjne znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych lokalizacji.

Metodologia
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Średnią wartość negocjacji wyraża średnia z wykluczeniem 10 proc. skrajnych danych zbioru. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10 proc. skrajnych danych zbioru. Ekspozycja oferty na rynku może być dłuższa z uwagi na możliwość bezpośredniego oferowania nieruchomości przez właściciela przed podpisaniem umowy pośrednictwa z agencją.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL