Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Nieruchomości wakacyjne. Dom na lato nie dla Polaka?

TREENEO
Nie więcej niż jedna nieruchomoœć na czterdzieœci może być w Polsce nieruchomoœciš wakacyjnš - szacuje Open Finance.

- To najniższy wynik w Europie i aż 14 razy niższy niż w Grecji - podkreœla Bartosz Turek, analityk Open Finance, powołujšc się da dane Eurostatu. - Posiadanie własnego domu wakacyjnego to spory koszt. Już sam zakup kawałka ziemi i budowa skromnego budynku rekreacyjnego może pochłonšć 100 - 200 tys. zł, a rozwišzania z wyższej półki oznaczajš wydatki na poziomie co najmniej 500 tys. zł.

Koszty utrzymania, koszty kredytu

Analityk Open Finance podkreœla, że nieruchomoœć trzeba potem utrzymywać, płacić podatki i inne rachunki na konta dostawców mediów lub usług (np. ochrona). - Aby nieruchomoœć nie niszczała, wypadałoby jš też ogrzewać poza sezonem, choć nie jest to powszechna praktyka - mówi Bartosz Turek. - W sumie może się okazać, że na samo utrzymanie domu za miastem trzeba wydać przynajmniej kilka-kilkanaœcie tysięcy złotych rocznie, szczególnie jeœli budowa była finansowana kredytem hipotecznym. Bioršc więc pod uwagę prosty rachunek ekonomiczny, trudno się dziwić, że w Polsce domów wakacyjnych jest niewiele.

Bartosz Turek szacuje, że nad Wisłš może być ich zaledwie 321 tysięcy. - Tyle jest bowiem nieruchomoœci niezamieszkanych na stałe. Gdyby tego było mało - częœć z tej liczby to ruiny nienadajšce się do wykorzystania lub po prostu porzucone domy - zwraca uwagę analityk Open Finance. - Nawet jednak pomijajšc ten fakt, nieruchomoœci wakacyjne nad Wisłš stanowiš nie więcej niż 2,5 proc. wszystkich domów i mieszkań. Taki wynik plasuje Polskę na szarym końcu europejskich statystyk - podkreœla.

Dla porównania - œrednia europejska to 15,3 proc. - W 28 krajach na Starym Kontynencie jest 36,2 mln nieruchomoœci wakacyjnych. To prawie trzy razy więcej niż wszystkich mieszkań i domów w Polsce - wskazuje Bartosz Turek.

Jak jest za oknem

- Duże znaczenie ma oczywiœcie fakt, że w Polsce aura nie sprzyja wypoczynkowi przez większš częœć roku. Najwięcej domów wakacyjnych można znaleŸć na południu Europy - opowiada Bartosz Turek. - W Grecji ponad 35 proc. domów nie jest zamieszkanych na stałe, z czego lwia częœć jest wykorzystywana przez urlopowiczów. Bardzo dobre wyniki notujš także Portugalia, Bułgaria i Cypr. W krajach tych domy wakacyjne mogš stanowić ponad 30 proc. całego zasobu mieszkaniowego. Tu oczywistym powodem jest sprzyjajšca pogoda. Szczególnie w Portugalii, gdzie nawet zimš pogoda jest nie gorsza niż w Polsce jesieniš - opowiada.

Ciekawostkš jest też duża liczba nieruchomoœci wakacyjnych w Szwecji (17 proc.) i na Łotwie (20,5 proc.). - W pierwszym przypadku powodem może być doskonale rozwinięta infrastruktura narciarska, a w drugim - długa linia brzegowa. Autami obu krajów sš też lasy i parki narodowe - opowiada Bartosz Turek. - To, że Polacy rzadko decydujš się na własny dom wakacyjny, to woda na młyn hotelarzy, właœcicieli pensjonatów, agroturystyki. W czasie długich weekendów i wakacji obiekty te pękajš w szwach. I tak na przykład w ostatni długi weekend czerwca obłożenie przekroczyło 75 proc. - wynika z danych Open Finance z 18 najpopularniejszych miejscowoœci turystycznych. To jednak wcišż niewiele w porównaniu z wynikiem z ostatniej majówki, kiedy w tych samych miejscowoœciach obłożenie przekroczyło 85 proc. W sierpniu ubiegłego roku aż 97 proc. pokoi hotelowych było wynajętych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL