Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Moskwa wyburzy całe dzielnice

Bloomberg
W rosyjskiej stolicy wyburzone zostanš osiedla sprzed pół wieku. Zagraniczni eksperci nazywajš to „ największym programem renowacji mieszkalnictwa w historii ludzkoœci".

Władze Moskwy zdecydowały o wyburzeniu 4,5 tysišca czteropiętrowych bloków z lat 50tych i 60tych XX w. To tzw. „chruszczowki" zbudowane za rzšdów Nikity Chruszczowa. Były budowane z płyt żelazo-betonowych (czasami z cegieł), poœpiesznie i tanio.

Mieszkania, podobnie jak polskie z czasów Władysława Gomułki, sš małe, ciasne a kuchnie majš ciemne. Izolacja termiczna jest minimalna. Klatki schodowe wšskie. W mieszkaniach miniaturowe łazienki wyposażone były w umywalkę i ubikację. Miały natomiast CO, wodocišg i gaz.

Większoœć była budowana jako lokale tymczasowe (obliczone na 25 lat eksploatacji), ale ich mieszkańcy nigdy nie przeprowadzili się do czegoœ lepszego. „Chruszczowki" o dłuższym terminie użytkowania - do 50 lat, mogš być, przy remontach kapitalnych wykorzystywane przez 150 lat. Niemożliwe jest jednak powiększenie powierzchni mieszkań, że względu na system równoległych œcian noœnych.

Dziœ służš jako mieszkania socjalne, sš często w katastrofalnym stanie. Przypominajš slumsy zamieszkałe przez moskiewskich żuli i najbiedniejszych emerytów.

Burzšc „chruszczowki" władze Moskwy chcš uzyskać atrakcyjne tereny pod zabudowę. Chruszczowki stojš w 85 dzielnicach tzw. Starej Moskwy - najatrakcyjniejszych, bo często okolonych parkami, skwerami i blisko położonych najciekawszych miejsc.

Projekt wzbudza jednak wiele kontrowersji. Dziœ minister sprawiedliwoœci Rosji zapowiedział przygotowanie specjalnych przepisów ochronnych dla wysiedlanych lokatorów burzonych osiedli.

Mer Moskwy zapowiedział budowę w cišgu dwóch najbliższych lat 100 nowych bloków z wielkiej płyty w nowym standardzie. Majš zostać przeznaczone na potrzeby najbardziej potrzebujšcych mieszkańców „chruszczowek".

Ustawę o „renowacji" Moskwy musi uchwalić parlament. Na razie Duma odłożyła do czerwca trzecie i ostatnie czytanie ustawy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL