Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Tylko Cypr i Malta wyprzedziły Polskę

Fotorzepa/ Adam Burakowski
Prawie co druga złotówka wydawana w Polsce na mieszkanie trafia na konta deweloperów.

Bartosz Turek, analityk Open Finance

Żaden duży kraj na Starym Kontynencie nawet nie zbliża się do tego wyniku. Najmniej nowych mieszkań sprzedaje się w Danii, gdzie udział deweloperów w rynku mieszkaniowym jest aż 76 razy niższy niż nad Wisłš.

Wyniki polskich deweloperów sš rekordowe pod wieloma względami. Ostatnie 12 miesięcy to największe w historii poziomy sprzedaży, największa liczba pozwoleń na budowę i liczba prowadzonych inwestycji. Prawie 48 proc. pieniędzy wydanych w 2016 roku na zakup mieszkań trafiło do biur sprzedaży deweloperów – wynika z szacunków europejskiego urzędu statystycznego. Jest to wynik wyraŸnie wyższy niż w 2010 r., kiedy to wartoœć sprzedanych mieszkań deweloperskich stanowiła 32,9 proc. obrotów na rynku mieszkaniowym.

Aby zrozumieć, jak wysoki jest rodzimy wynik, należy odnieœć go do danych płynšcych z innych europejskich państw. Œrednia dla Starego Kontynentu sugeruje, że wartoœć sprzedawanych nowych nieruchomoœci odpowiada przeciętnie za 23,9 proc. obrotów wszystkimi nieruchomoœciami mieszkalnymi. Œrednia europejska jest więc dwukrotnie niższa niż rodzimy wynik. Większš częœć rynkowego tortu zajmujš jedynie deweloperzy na Cyprze i Malcie – odpowiednio 71,4 i 74,4 proc. Rynki te sš jednak mniejsze niż w Polsce, przez co nie sš w pełni porównywalne.

Z drugiej strony zaskakiwać mogš dane z Danii czy Węgier. W pierwszym przypadku nieruchomoœci sprzedane przez deweloperów odpowiadały jedynie za 0,6 proc. rynkowych obrotów. To 76 razy mniej niż polski wynik. Powód? W Danii na tysišc mieszkańców jest około 530 lokali (w Polsce jest to tylko 350). Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie – bliski tym dla Grecji, Hiszpanii czy Włoch, gdzie statystyki zawyżajš nieruchomoœci wakacyjne. Natomiast na Węgrzech lokale deweloperów stanowiły tylko 3,6 proc. sprzedanych. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL