Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Wytrawni inwestorzy sš gotowi zaryzykować

Radosław Góral, ekspert ds. sprzedaży i wynajmu nieruchomoœci w biurze Nowodworski Estates
materiały prasowe
Zdarza się, że inwestorzy decydujš się na zakup nieruchomoœci na podstawie oferty w internecie - mówi Radosław Góral, ekspert biura Nowodworski Estates.

Rz: Rynek mieszkań jest rozgrzany do czerwonoœci. Czy na takim rynku trafiajš się okazje? Co dziœ można nazwać okazjš?

Radosław Góral, Nowodworski Estates: Okazje sš nieodłšcznym elementem rynku nieruchomoœci. Dziœ większoœć okazji to mieszkania z nieco trudniejszš sytuacjš prawnš, na przykład po postępowaniu spadkowym, obcišżone hipotekš albo służebnoœciami. Ludzie zwykle niechętnie inwestujš w takie nieruchomoœci, bo bez profesjonalnej pomocy nie wiedzš, jak uregulować ich stan prawny.

Dla poœrednika nie jest to jednak sytuacja bez wyjœcia. Większoœć problemów można bardzo łatwo rozwišzać. A ceny tego rodzaju nieruchomoœci sš oczywiœcie niższe.

O ile?

Nawet o 20–40 proc. Przykładem może być dwupokojowe mieszkanie na krakowskim Starym Mieœcie, za które sprzedajšcy, w zwišzku z pilnym wyjazdem za granicę, zażyczył sobie zaledwie 250 tys. zł. Tymczasem lokal jest wart co najmniej 100 tys. zł więcej.

Czy w czasie hossy okazji jest więcej czy mniej niż w czasach kryzysu? Gdzie ich szukać?

Dziœ okazji może być trochę mniej. Może to wynikać przede wszystkim z tego, że często nie sš one dostępne dla ogółu klientów. Atrakcyjne oferty sš przejmowane przez polecone osoby. Niższa cena sprawia, że nie wymagajš szczególnej promocji ani ogłaszania na portalach. Transakcje sš zawierane bardzo szybko, bez żadnej reklamy. Potencjalny inwestor musi więc poœwięcić więcej czasu na poszukiwania okazyjnej oferty. Znaczenie ma szybkie podejmowanie decyzji. Takie nieruchomoœci, jeżeli już pojawiš się w ogłoszeniach w sieci, nierzadko znikajš w cišgu jednego–dwóch dni.

Czasem wystarczy tylko kilka godzin.

Zdarza się, że inwestorzy decydujš się na zakup nieruchomoœci na podstawie samej oferty zamieszczonej w internecie. Nie wynika to z ich lenistwa czy braku możliwoœci obejrzenia mieszkania. Po prostu majš œwiadomoœć, że nie ma na to czasu i muszš podjšć ryzyko. W przeciwnym razie ofertę przejmie ktoœ inny.

A okazje na rynku pierwotnym? Deweloperzy chyba nie muszš się bić o klientów?

Mogš to być oferty deweloperów, którzy dopiero wchodzš na rynek. Przyczyna jest prosta. Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania zwykliœmy porównywać oferty konkurencji. Przede wszystkim chcemy jednak poznać poprzednie inwestycje firmy.

Jeœli deweloper nie ma ich jeszcze na koncie, to spróbuje nam ten brak zrekompensować choćby obniżkš ceny.

Pojawiajš się głosy, że to ostatni tak dobry rok. Rzeczywiœcie jesteœmy już na szczycie cyklu koniunkturalnego?

O tym, że tak zwana bańka już niebawem pęknie, słyszymy od co najmniej kilku lat, lecz rzeczywistoœć jest zupełnie inna. Sytuacja na rynku nieruchomoœci jest coraz lepsza. Niezmiennie preferujemy lokowanie naszych funduszy w branżę nieruchomoœci. Z roku na rok liczba chętnych na tego typu inwestycje wzrasta.

Inwestorzy rzeczywiœcie kupujš mieszkania na potęgę. Nie bojš się kryzysu?

Prognozowanie zdarzeń na rynku nieruchomoœci jest naprawdę trudnym zadaniem. Prawo w tej dziedzinie jest doœć płynne, w każdej chwili może wpłynšć na niš pozytywnie lub negatywnie. Rozsšdniejsze jest więc analizowanie sytuacji rynkowej na przestrzeni lat. Wówczas widzimy, że branża nieruchomoœci jest coraz atrakcyjniejszš formš inwestowania kapitału. Inwestycje w nieruchomoœci to najbezpieczniejsze rozwišzanie.

Jakie mieszkania sš najlepszš inwestycjš?

Najpewniejszš lokatš wydajš się być nieruchomoœci prestiżowe. Za ich wysokš rangš przemawia kilka czynników: przede wszystkim metraż, który waha się od 80 do 120 mkw. Tego typu nieruchomoœci sš zwykle wyposażone w dodatkowe udogodnienia, takie jak sauna, siłownia, basen. Niezwykle istotna jest ich lokalizacja. Inwestorzy wybierajš œcisłe centrum, Stare Miasto, a na przykład w Krakowie – apartamenty z widokiem na Wawel. To unikatowe oferty. Popyt na prestiżowe mieszkania roœnie. Społeczeństwo się bogaci. Chcemy mieć coœ niepowtarzalnego.

Ile dziœ można zarobić na mieszkaniach? Po ilu latach inwestycja się zwróci?

Dziœ stopa zwrotu waha się między 5 a 6 proc. Inwestycja powinna się więc zwrócić po niespełna 20 latach. Sš oczywiœcie nieruchomoœci, gdzie stopa zwrotu dochodzi nawet do 15 proc. To mieszkania zarabiajšce na siebie najmem krótkoterminowym.

Wynajem mieszkań na doby to jeden z najgorętszych trendów na rynku nieruchomoœci. To chyba jednak biznes nie dla wszystkich. Jakie sš pułapki?

Najem krótkoterminowy to rzeczywiœcie specyficzna branża. Aby naprawdę dobrze zarobić, należy poœwięcić dużo czasu na obsługę takiej nieruchomoœci. Na rentownoœć inwestycji ma wpływ nie tylko lokalizacja, ale również poziom obsługi wyrażony w opiniach poprzednich klientów.

Jeœli chodzi o minusy, to jest to na pewno coraz większa konkurencja, często zmieniajšcy się najemcy, którzy nierzadko korzystajš z apartamentów krótkoterminowych tylko po to, aby się rozerwać, co z kolei odczuwajš sšsiedzi takich mieszkań. Niemniej tego typu rozwišzanie pozostaje bezkonkurencyjne.

CV

Radosław Góral, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Starszy specjalista ds. sprzedaży i wynajmu nieruchomoœci w biurze Nowodworski Estates. W branży nieruchomoœci działa od szeœciu lat. Laureat nagrody Agent Roku w 2017 r. w Nowodworski Estates.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL