Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Na jakich mieszkaniach nie stracisz

Emmerson
Jaki lokal wybrać, by mieć pewnoœć, że nie straci na wartoœci?

O inwestycjach w mieszkania mówi Marcin Krasoń, analityk firmy Home Broker:

Kupujšcy mieszkanie zastanawiajš się zwykle, co stanie się z jego wartoœciš w dłuższym terminie. Czy za 10 lub 15 lat jego wartoœć będzie wyższa niż dziœ? Czy w razie potrzeby uda się na nie szybko znaleŸć kupca? Jaki lokal wybrać, by ryzyko wpadki było jak najmniejsze? W latach 2008-2013 ceny mieszkań w ujęciu realnym (uwzględniajšcym inflację) spadły o prawie 40 proc. Nikt nie chciałby, by jego inwestycja tak traciła na wartoœci, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by inwestycja przeprowadzona była jak najlepiej, bo nawet w trudnych czasach nie wszystkie nieruchomoœci tak samo tracš na wartoœci. Idealnie byłoby kupić mieszkanie tanio, a ewentualnš transakcję sprzedaży przeprowadzić po jak najwyższych cenach. To jednak marzenia, rzeczywistoœć wyglšda inaczej – kupujšc mieszkanie mamy bardzo ograniczonš wiedzę co do tego, jak wyglšdać będzie przyszłoœć.

Myœlšc o ewentualnej odsprzedaży w przyszłoœci, trzeba kupić taki lokal, którego wartoœć z jak największym prawdopodobieństwem wzroœnie. Wpływ na to mieć będš wielkoœć, rozkład, lokalizacja w budynku i umiejscowienie na mapie miasta. Warto zwrócić uwagę, że niektóre czynniki mogš być w czasie zmienne, np. atrakcyjna dziœ okolica może za dziesięć lat te walory utracić.

Z danych Narodowego Banku Polskiego za czwarty kwartał 2017 r. wynika, że 48 proc. mieszkań wystawionych na sprzedaż na rynku wtórnym w Warszawie ma ponad 60 mkw., podczas gdy lokale takie stanowiš zaledwie 21 proc. transakcji W Krakowie takich mieszkań w ofercie jest ok. 40 proc., a w zbiorze transakcji – 15-20 proc.

W pozostałych miastach tendencja ta jest również widoczna. Potwierdzajš to zresztš dane dotyczšce liczby pokoi. Mieszkania czteropokojowe i większe to w Warszawie 22 proc. ofert, ale zaledwie 7 proc. transakcji. Z analizy jasno wynika, że dużych mieszkań jest więcej do kupienia, a chętnych na nie – mniej. Zatem chcšc liczyć na sprawne spieniężenie mieszkania w przyszłoœci, powinniœmy rozglšdać się raczej za mniejszym niż większym lokalem. Hitem cały czas sš niewielkie 2- i 3-pokojowe mieszkania, np. 2-pokojowe o powierzchni 40-45 mkw., a 3-pokojowe majšce 50-55 mkw.

Istotnym elementem decydujšcym o atrakcyjnoœci danego mieszkania jest także jego rozkład pomieszczeń. Powinien on umożliwić bezproblemowy podział lokalu na strefę prywatnš i publicznš. Dobrze, by strefa ogólnodostępna zlokalizowana była w pobliżu wejœcia, a prywatna w głębi. Wówczas goœcie nie będš wędrować po całym mieszkaniu. Warto, by pokój dzienny położony był blisko wejœcia i w sšsiedztwie kuchni, a sypialnie zgromadzone razem.

Najbardziej funkcjonalne mieszkania powstajš na planie zbliżonym do kwadratu, dużo mniejszym uznaniem cieszš się nieruchomoœci narysowane na planie wydłużonego prostokšta. Mieszkania takie majš zwykle długi, wšski i niepraktyczny korytarz. Istotny jest także plan mieszkania względem stron œwiata. Pewne rozwišzania podnoszš lub obniżajš komfort życia, warto je znać. Pierwsza sprawa to sypialnie – skierowane na wschód oznaczajš słoneczne pobudki zaraz po wschodzie słońca. O ile jesieniš czy zimš jest to mile widziane, o tyle latem słońce zaczyna operować dużo wczeœniej i o godz. 5 jest już bardzo jasno. Dużo œwiatła dziennego warto mieć w salonie, zatem nie powinien być on skierowany na północ.

Wiele osób zwraca uwagę na to, by mieszkanie miało balkon. Odpowiednio zagospodarowany może być miejscem nie tylko do suszenia prania, ale i oazš relaksu dla całej rodziny. Zwróćmy uwagę, by na balkonie dało się postawić choćby mały stolik oraz kilka krzeseł. Gdy ma balkonie znajdzie się choćby trochę naturalnej zieleni, dużo zyska on na atrakcyjnoœci. Wyjœcie na balkon powinno być łatwo dostępne dla wszystkich domowników, zatem najlepiej, by było z pokoju dziennego, a nie którejœ z sypialni.

Nie mniej ważne sš miejsce garażowe i komórka lokatorska lub piwnica. Pierwsze daje komfort trzymania auta zawsze w tym samym miejscu (na niektórych osiedlach dostępne dla wszystkich miejsca parkingowe sš na wagę złota) i pozwala chronić pojazd przed warunkami atmosferycznymi.

Z kolei komórka lub piwnica to komfort składowania tam wszelkich nieużywanych rzeczy dzięki czemu dużo łatwiej jest utrzymać porzšdek w mieszkaniu. Odpowiednie wykorzystanie dodatkowej powierzchni poza mieszkaniem pozwala na dużo lepsze zaprojektowanie wnętrza mieszkania, którego nie będziemy zagracać.

Ogromne znaczenie dla zmiany wartoœci nieruchomoœci ma jej lokalizacja. Warto pamiętać, że liczy się zarówno spojrzenie z szerokiej jak i wšskiej perspektywy. Z jednej strony bowiem mamy lokalizację mieszkania na mapie miasta i dzielnicy, a z drugiej umiejscowienie mieszkania na planie budynku. Rozwijajšce się miasto daje dużo większe szanse na wzrost wartoœci mieszkania niż niewielka miejscowoœć bez perspektyw. Ale sama wielkoœć miasta to nie wszystko, warto zapoznać się z prognozami jego rozwoju, przyjrzeć się demografii i zastanowić, jak wyglšdać będzie za dziesięć czy 20 lat. Podobnie zresztš jest z osiedlem czy dzielnicš. Na mapie każdego miasta sš bardziej i mniej atrakcyjne lokalizacje, przy czym trzeba zwrócić większš uwagę na perspektywy niż na przeszłoœć.

Większš popularnoœciš wœród kupujšcych cieszš się mieszkania na górnych piętrach, które ferujš one więcej œwiatła słonecznego, efektywniejszy widok i więcej spokoju. Plusem będzie widok na park czy inne tereny zielone, mniejszym uznaniem cieszš się za to mieszkania, w których wszystkie pomieszczenia wychodzš na stronę ruchliwej ulicy czy innego obiektu generujšcego hałas.

Na zmianę wartoœci mieszkania w czasie wpływ ma wiele czynników i choć nie sposób je dokładnie przewidzieć, to warto zwiększyć prawdopodobieństwo wzrostu. Najlepiej wróży niewielkie (dwa-trzy pokoje) mieszkanie położone w centrum lub w jego pobliżu. Powinno mieć miejsce garażowe, komórkę lokatorskš i atrakcyjny rozkład – te czynniki dajš sporš szansę na wzrost wartoœci lokalu w czasie oraz szybkie znalezienie potencjalnego kupca.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL