Mieszkaniowe

Kiedy sprzedawać mieszkanie? Czy teraz sprzeda się szybko?

Na sprzedaż mieszkania - po cenie rynkowej - potrzeba od 90 do 130 dni
materiały prasowe
Kiedy najlepiej wystawić lokal na sprzedaż? W minionym roku były dwa momenty szczytowego zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego.

W branży pośrednictwa w obrocie nieruchomościami są dwa momenty, kiedy dochodzi do szczególnego wzrostu zainteresowania zakupem mieszkania. Jest to wiosna i jesień. Ale w ostatnich latach były to także miesiące letnie. Jednak analiza aktywności klientów kupujących mieszkania w 2016 r. pokazuje, że ugruntowane przez lata stereotypy ulegają zmianie.

Komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:

- Choć różnice pomiędzy aktywnością klientów nie są znaczące, to statystycznie najwięcej transakcji sprzedaży zostało zawartych w lutym, co może dziwić kontekście uśpionego zwykle rynku nieruchomości w pierwszych miesiącach roku.

Drugim z kolei miesiącem transakcyjnym był kwiecień. W tym przypadku nie było zaskoczenia, bo zwykle poprawa pogody zwykle zachęca do większego zainteresowania prezentacjami nieruchomości.

Ciekawostką jest też to, że w 2016 roku miesiące wakacyjne nie były zbyt pracowite dla agentów nieruchomości. Większość poszukujących mieszkania przerwała na ten czas poszukiwania korzystając z uroków urlopu. W miesiącach wakacyjnych przeprowadzono łącznie 15 proc. wszystkich transakcji. Nie zawsze jednak okres wakacyjny oznacza spowolnienie w branży. Wielokrotnie, ku zaskoczeniu samych pośredników, lipiec i sierpień okazywały się satysfakcjonujące pod tym względem.

Wbrew pozorom statystycznie najsłabszym okresem transakcyjnym był grudzień. Jak widać do zakupów na rynku wtórnym nie zmobilizowała wchodząca w życie od stycznia zmiana zasad kredytowania zakupu (wyższy wkład własny). Należy jednak zwrócić uwagę na dość intensywny okres między świąteczny, gdzie dokonano dość dużą (jak na ten okres) liczbę transakcji.

Kiedy zatem wystawić swoje mieszkanie na sprzedaż? Na sprzedaż lokalu - po cenie rynkowej - potrzeba od 90 do 130 dni. Warto o tym pamiętać, planując przeprowadzenie transakcji sprzedaży mieszkania.

Dobrym okresem jest właśnie zima, kiedy można dopełnić wszelkich formalności związanych z wystawieniem oferty na rynek i spokojnie oczekiwać wiosennego szczytu zainteresowania. Ponadto w pierwszych miesiącach roku podaż nowych ofert mieszkań na rynku jest niższa, co umożliwia lepszą ekspozycję oferty i większe możliwości wypromowania oferty.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL