Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

#RZECZoBIZNESIE: Aleksander Skirmuntt: Podwyżki cen mieszkań sš nieuchronne

tv.rp.pl
Cena wytworzenia 1 mkw mieszkania wzrasta. Podwyżki sš nieuchronne i ceny powoli będš rosły. To może spowodować, że sprzedaż spadnie – mówi Aleksander Skirmuntt, dyrektor ds. rynku pierwotnego Maxon Nieruchomoœci, goœć programu Michała Niewiadomskiego.

Goœcia zaskoczyła zapowiedŸ transakcji kupna Robyg w 100 proc. przez Goldman Sachs za 1 mld zł.

- Wzrost w branży nieruchomoœci trwa już od dobrych kilku lat. Wszyscy rozglšdajš się kiedy będzie spowolnienie czy tšpnięcie rynku, a tutaj widać, że cały czas idzie do góry. Taka transakcja to duża wskazówka dla innych inwestorów, którzy mieliby inwestować w Polsce. Widać, że sš perspektywy dalszego rozwoju - mówił Skirmuntt.

- Dla Robyga oznacza to nieograniczony dostęp do kapitału i możliwoœć jeszcze szybszego rozwoju – dodał.

Goœć ocenił, że tort mieszkaniowy jest jeszcze tak duży, że wszyscy sš w stanie zarobić i sprzedawać mieszkania.

Zaznaczył, że problemem jest brak gruntów inwestycyjnych na których można by budować, ale cały czas nowe firmy wchodzš do Polski. - Rynek jest cały czas postrzegany jako rozwojowy - mówił Skirmuntt.

Podkreœlił, że to czy deweloperzy sprzedajš mieszkania zależy od kredytowania kupujšcych mieszkania. - Jeœli oferta kredytowa nadal będzie dobra, stopy procentowe niskie, to ludzie będš kupować mieszkania – tłumaczył.

- Jest też duża iloœć inwestorów, którzy majš gotówkę i chcš jš ulokować w mieszkaniach pod wynajem. Potencjał rynku jest cały czas dobry. Spowolnienie może nastšpić, kiedy banki zatrzymajš finansowanie. Tak było przy kryzysie w 2008 r., kiedy banki praktycznie wstrzymały ofertę dla klientów indywidualnych – dodał.

Skirmuntt zaznaczył, że w tej chwili wszyscy sprzedajš mieszkania w trakcie budowy. - To jest komfortowa sytuacja dla dewelopera – ocenił.

Możliwoœci wytwórcze sš barierš wzrostu. - W zwišzku z tym może zaczšć rosnšć też cena mieszkań. Jak roœnie cena, to kolejne grupy klientów nie osišgajš zdolnoœci kredytowej - tłumaczył Skirmuntt.

Na ceny mieszkań będš wpływały ceny gruntów, mała ich dostępnoœć, czy ceny budownictwa. - Cena wytworzenia 1 mkw mieszkania wzrasta. Podwyżki sš nieuchronne i ceny powoli będš rosły. To może spowodować, że sprzedaż spadnie – prognozował goœć.

Tłumaczył, że w mniejszych miastach działajš firmy budowlane, które jednoczeœnie sš deweloperami. One mogš zrezygnować z marży dewelopera na rzecz marży wykonawcy. Wtedy ceny sprzedaży mieszkań mogš być niższe. - Chłonnoœć rynku miast 100 tys. jest na poziomie kilkuset nowych mieszkań rocznie. Duży deweloper raczej nie przejdzie do małego miasta, bo tam nie mógłby zarobić - stwierdził Skirmuntt.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL