Szydło: rozpoczynamy realizację programu Mieszkanie plus

- 17 miast w Polsce. Tutaj z nami są burmistrzowie niektórych z tych miejscowości, w których ten program również będzie realizowany, to jest pilotaż. Rozpoczynamy realizację programu Mieszkanie plus - mówiła premier.

Aktualizacja: 12.10.2016 12:19 Publikacja: 12.10.2016 11:49

Premier Beata Szydło oraz wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas uroczy

Premier Beata Szydło oraz wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania listów intencyjnych, określających pierwsze lokalizacje w ramach programu Mieszkanie+

Foto: PAP, Andrzej Grygiel

- Ten pilotaż, który dzisiaj zostanie uruchomiony, to jest oferta, którą kierujemy do polskich rodzin, do młodych ludzi, do średniej klasy, do wszystkich, którzy chcą mieć własne mieszkanie, potrzebują tego mieszkania, by myśleć o przyszłości swojej rodziny - zaznaczyła szefowa rządu.

- Program jest pomyślany tak, żeby współpracować z samorządami przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego, realizować w bardzo krótkim czasie, bardzo szybko budowę mieszkań dla przeciętnej polskiej rodziny - powiedziała premier Szydło i dodała, że program przeznaczony jest dla tych wszystkich, który dzisiaj "marzą o własnych czterech ścianach, a ze względów finansowych ich na to nie stać".

Mieszkanie plus wesprze klasę średnia

- Chcemy poprzez program Mieszkanie plus służyć społeczeństwu i budować klasę średnią - mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w Katowicach.

"To absolutnie fundamentalny program" – zaznaczył i dodał, że program łączy czynniki prorozwojowe i prospołeczne, co "przez niektórych jest uważane za łączenie ognia z wodą". Wicepremier podkreślił, że sprzeciwia się tezie, iż rozwój gospodarczy musi być "antyspołeczny".

Mieszkanie plus jest programem związanym z rozwojem gospodarczym, gdyż "stymuluje branżę budowlaną, konstrukcyjną, architektoniczną, branżę materiałów budowlanych, czyli kilkanaście procent polskiego PKB w większym stopniu ma szansę dzięki temu programowi mieć dużo wyższy wzrost" – podkreślił Morawiecki. Z drugiej strony - kontynuował - ma służyć społeczeństwu.

Morawiecki podkreślił też, że wśród obecnych na spotkaniu samorządowców, którzy zgłosili akces do Mieszkania plus, są politycy z różnych ugrupowań. „Bardzo się z tego również cieszę, bo ten program nie ma barw politycznych. To jest program, który ma służyć polskiemu społeczeństwu, trochę jak to chińskie powiedzenie: kot - biały czy czarny - byle łowił myszy. Chcemy zadeklarować państwu, że dla nas budowa klasy średniej, prawdziwej, szerokiej polskiej klasy średniej poprzez program Mieszkanie plus, ma dla nas najwyższą wartość i będzie jednym z absolutnie kluczowych priorytetów również dla mnie i mojego resortu” – zapewnił wicepremier.

Obowiązkiem państwa pomoc obywatelom w zdobyciu własnego "M"

Obecnie 40 proc. Polaków nie spełnia warunków, by uzyskać kredyt i kupić własne mieszkanie; obowiązkiem państwa jest pomoc obywatelom w zdobyciu własnego mieszkania - podkreślił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Minister zwrócił uwagę, że mimo, iż deficyt mieszkaniowy w Polsce wynosi ponad 890 tys. mieszkań, to ok. 120 tys. lokali jest niezasiedlonych. - Dlaczego? Bo 40 proc. polskiego społeczeństwa nie spełnia kryteriów i warunków, aby uzyskać i zakupić mieszkanie. Z drugiej strony ich dochody wykluczają ich ze starania o mieszkanie komunalne - zaznaczył.

Adamczyk wskazał, że Narodowy Program Mieszkaniowy dedykowany jest w pierwszej kolejności tym właśnie, którzy mają problem ze zdobyciem własnego "M". Zapewnił, że z programu skorzystać będzie można "bez względu na wiek", będzie on skierowany zarówno do rodzin wielodzietnych, jak wychowujących jedno dziecko. Program ukierunkowany jest też na młodych, którzy - jak powiedział Adamczyk - "patrzą poza grancie kraju, jako na miejsce docelowego osiedlenia".

17 listów intencyjnych dot. 6 tys. mieszkań z Mieszkania Plus

17 listów intencyjnych między spółką realizującą pilotaż programu Mieszkanie Plus - BGK Nieruchomości a jednostkami samorządu terytorialnego podpisano w środę w różnych miastach Polski; w ich efekcie może powstać ponad 6 tys. mieszkań - podało BGK Nieruchomości w komunikacie.

Wstępnie wytypowane do realizacji działań inwestycyjnych zostały nieruchomości w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu