Mieszkanie Plus

#RZECZoBIZNESIE: Włodzimierz Stasiak: Mieszkanie plus pomoże dzietności

tv.rp.pl
Chcemy wypracować z architektami takie rozwiązania, gdzie na relatywnie niskim metrażu, w funkcjonalnych mieszkaniach, uda się stworzyć dobre warunki życia – mówi Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Minął rok od startu pilotażu programu Mieszkanie plus.

- Udało się zrobić bardzo dużo - ocenił Stasiak.

- W pierwszym okresie musieliśmy zdiagnozować sytuację, jakie są bariery, szczególnie w obszarze legislacji. Równolegle przystąpiliśmy do zakupu nieruchomości gruntowych – dodał.

Gość zaznaczył, że udało się podpisać ponad 70 listów intencyjnych z samorządami.

- One zaowocowały ok. 30 umowami inwestycyjnymi. Łączna liczba mieszkań, które mogą powstać z tego tytułu to ponad 10 tys. Kilka umów już jest realizowanych, czyli ok. 1200 mieszkań – tłumaczył.

Pierwsze mieszkania będą oddawane w Białej Podlaskiej na początku przyszłego roku.

Stasiak zdradził, że najbardziej zaskoczyła sytuacja prawna.

- Musieliśmy działać tak, żeby nasza działalność nie była zakwalifikowana jako pomoc publiczna czy działania niekomercyjne – mówił.

Przyznał, że w projektach realizowanych wspólnie z samorządami są one istotnym partnerem.

- Chcemy nawet, żeby to spółki samorządowe czy TBSy były lokalnymi operatorami, którzy będą komercjalizować i utrzymywać nasze nieruchomości – mówił.

Stasiak zaznaczył, że działania BGK Nieruchomości będą dalej całkowicie komercyjne i będą stanowiły uzupełnienie działań Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- KZN będzie działał w obszarze nieruchomości Skarbu Państwa. My będziemy się koncentrować na współpracy z samorządami, deweloperami i też ze spółkami Skarbu Państwa – wyjaśnił.

Dom modelowy

Został rozstrzygnięty konkurs na wielorodzinny dom modelowy.

- Do pierwszego etapu zostało zgłoszonych 75 prac. Do drugiego etapu wyłoniono 12 z których nagrodzono 4 – mówił gość.

- Cena budowy mieszkania nie mogła przekroczyć 2 tys. zł za mkw. Nie jest to łatwe i wymaga konstruktywnego podejścia, ale udaje się to – dodał.

Nagrodzone pracownie zostały zaproszone do dalszej współpracy w formule warsztatów, żeby wypracować docelowe rozwiązanie.

- Finalnie powinno powstać kilka projektów. Będą one wykorzystywane jako projekty pierwszego wyboru – zaznaczył Stasiak.

Zdradził, że w tych domach zobaczymy 4-5 kondygnacji.

- Zależy nam na tym, żeby były to mieszkania z windą – mówił.

Przypomniał, że ideą programu Mieszkanie plus było również stworzenie możliwości do wzrostu dzietności.

- Trzeba stworzyć warunki do posiadania i wychowywania większej liczby dzieci. Należy jednak pamiętać o ograniczonej zdolności nabywczej polskich rodzin – mówił.

- Staramy się pogodzić te dwa wyzwania, więc chcemy wypracować z architektami takie rozwiązania, gdzie na relatywnie niskim metrażu w funkcjonalnych mieszkaniach uda się stworzyć dobre warunki życia – dodał.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL