Edycja genów ludzi - kompromis naukowców

Modyfikacje genetyczne komórek - tak. Modyfikacja i wszczepianie zarodków kobietom - nie. Naukowcy doszli w Waszyngtonie do porozumienia w sprawie kontrowersyjnej techniki medycznej.

Publikacja: 05.12.2015 13:33

Na razie można modyfikować zarodki ludzkie, ale nie można ich wszczepiać

Na razie można modyfikować zarodki ludzkie, ale nie można ich wszczepiać

Foto: Wikipedia

"Komórki zarodków poddawane edycji genetycznej nie mogą zostać wykorzystane do wywołania ciąży" - ogłosił panel ekspertów po debacie podczas trzydniowego waszyngotńskiego Międzynarodowego Szczytu ws. Edycji Genetycznej Ludzi. Naukowcy. eksperymentatorzy i etycy zatrzymali się w pół drogi. W ten sposób ani nie zakazali stosowania kontrowersyjnych technik modyfikacji genetycznych, ani nie otworzyli drogi do walki z nieuleczalnymi dziś chorobami wrodzonymi.

Debata dotyczyła nowej - taniej i nie wymagającej wielkiego wysiłku - metody CRISPR/Cas9. Pozwala ona na wymianę genów metodą podobną do komputerowego wytnij-wklej. W teorii może ona zapobiec występowaniu chorób genetycznych - wystarczy, że technicy wymienią wadliwy gen w komórkach zarodka metodą CRISPR/Cas9, a następnie taki zarodek implantują kobiecie. Dziecko nie zachoruje, a ta konkretna wada genetyczna już się u niego, ani u jego dzieci, nie pojawi.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego
Materiał Partnera
Fajans w dyplomacji. Jak ceramika z Włocławka zaistniała w polityce kulturalnej PRL?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem