Oprócz naukowców z naszego kraju w projekt są zaangażowane zespoły badawcze z Holandii, Norwegii, Portugalii i Wielkiej Brytanii, a także międzynarodowe instytucje – Światowa Organizacja Zdrowia, Światowy Fundusz do Badań nad Rakiem oraz Europejski Parlament Młodzieży.

Eksperci przez pięć lat (2018–2023) będą upowszechniali skierowane do młodych ludzi zasady, mające ograniczyć wśród nich otyłość i nadwagę. Chodzi też o sposoby wdrażania i monitorowania różnego rodzaju strategii, które mogą być wprowadzane przez samorządy i organizacje społeczne. Na ten cel konsorcjum CO-CREATE otrzymało 9,5 mln euro z unijnego programu „Horyzont 2020".

W latach 80. i 90. XX wieku powszechne było przekonanie, że wystarczy edukować społeczeństwa, aby ludzie sami się zmobilizowali i zmieniali zachowania. Okazało się jednak, że wiedza i świadomość to krok pierwszy, ale niewystarczający – potrzebna jest zmiana, która będzie dotyczyła w dużo większym stopniu środowiska, otoczenia społecznego niż samej jednostki i jej zachowania.

– Dziś mamy różne polityki dotyczące żywności i żywienia. Niektóre są wdrażane z sukcesem, na przykład w Nowej Zelandii czy Tajlandii – wyjaśnia liderka polskiego zespołu CO-CREATE prof. Aleksandra Luszczyńska z Uniwersytetu SWPS. – Wspólnie z młodymi ludźmi będziemy wybierać spośród nich atrakcyjne, adekwatne, dopasowane do stylu życia. Chcemy też sami przygotowywać nowe strategie gotowe do zastosowania i wdrożenia. Naszym celem jest dotarcie do grup z mniejszych miejscowości, w trudnej sytuacji ekonomicznej, należących do mniejszości emigranckich – wyjaśnia prof. Luszczyńska.