Szczepionka przeciw malarii jest skuteczna

aktualizacja: 16.02.2017, 08:18
Największą grupę ofiar malarii stanowią dzieci do piątego roku życia
Największą grupę ofiar malarii stanowią dzieci do piątego roku życia
Foto: Getty Images

Eksperymentalna szczepionka przeciw pierwotniakom wywołującym chorobę okazała się skuteczna w badaniach z udziałem ludzi.

To ogromny sukces naukowców od dziesięcioleci próbujących opanować najgroźniejszą chorobę zakaźną świata. Na malarię tylko w 2015 roku zapadło 214 mln osób. Szacuje się, że każdego roku umiera z jej powodu od 400 do 500 tys. zakażonych.

Nie ma na nią – jeszcze – szczepionki, a wywołujące chorobę pierwotniaki Plasmodium z czasem nabywają odporności na leki.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE