Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Medycyna i zdrowie

Żuchwa jak na dłoni

Shutterstock
Na Politechnice Rzeszowskiej wydrukowano żuchwę w 3D, która minimalizuje komplikacje œródoperacyjne.

Twórcš modelu jest dr inż. Paweł Turek, który konsultował się ze specjalistami z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Rzeszowie, modyfikował i udoskonalał opracowane rozwišzania, dobierał odpowiednie parametry, aż do osišgnięcia gotowego modelu medycznego żuchwy.
Trójwymiarowe modele struktur kostnych pozwalajš na lepsze przygotowanie chirurga do zabiegu chirurgicznego i zwiększenie precyzji, a to prowadzi do znacznego skrócenia czasu operacji i zminimalizowania wystšpienia komplikacji œródoperacyjnych. Ponadto użycie takiego modelu przyczynia się do zmniejszenia utraty krwi podczas zabiegu.   Wydrukowany model, indywidualny dla każdego pacjenta, pozwala chirurgowi na dopasowanie do konkretnej osoby implantu, który ma zostać wszczepiony. Dzieje się to jeszcze przed zabiegiem. Natomiast przy zastosowaniu tradycyjnej procedury chirurg dopasowuje, "przymierza" implant do pacjenta w trakcie zabiegu, przez co o wiele wydłuża się czas operacji. Pacjent, po wykonaniu zabiegu z użyciem wydrukowanego modelu, szybciej przechodzi okres rekonwalescencji.    

Obecnie dr inż. Paweł Turek  prowadzi badania dotyczšce sklepienia czaszki (chodzi o usprawnienie procesu jego segmentacji i rekonstrukcji) oraz dotyczšce dokładnego wykonania małych i skomplikowanych obiektów, takich jak trzony i korony zębów. Inżynieria rekonstrukcyjna jest stosowana w wielu dziedzinach, może być wykorzystywana w procesie odtwarzania geometrii wewnętrznych struktur anatomicznych oraz wytwarzania implantów. 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL