Medycyna i zdrowie

Nie znamy 99 proc. żyjących w naszych organizmach drobnoustrojów

fotolia
Stanfordzkie badanie fragmentów DNA krążących we krwi sugeruje, że żyjące w nas mikroby są znacznie bardziej zróżnicowane niż wcześniej sądzono.

Badanie opublikowane 22 sierpnia w czasopiśmie National Academy of Sciences zostało zainspirowane ciekawą obserwacją. Stephen Quake, profesor bioinżynierii i fizyki stosowanej, członek Stanford Bio-X wraz z zespołem poszukiwali nieinwazyjnych sposobów prognozowania, czy system immunologiczny pacjenta z przeszczepem uzna nowy narząd za obcy. Tradycyjną metodą sprawdzającą, czy organ został odrzucony czy nie jest biopsja. Pacjent musi również spędzić przynajmniej kilka godzin w szpitalu na obserwacji.

Członkowie zespołu Quake’a stwierdzili, że jest lepszy sposób. Miała to być analiza próbek krwi w poszukiwaniu wolnych nici DNA i jego fragmentów krążących swobodnie w osoczu. Oprócz części DNA pacjenta i dawcy narządu, uzyskano także obszerny obraz kolekcji bakterii, wirusów i innych mikrobów, które tworzą mikrobiom danej osoby.

Pobrano próbki krwi 156 pacjentów po przeszczepie serca, płuc i szpiku kostnego wraz od 32 ciężarnych kobiet. (Ciąża, podobnie jak leki immunosupresyjne przyjmowane przez pacjentów z przeszczepami, zmieniają również system immunologiczny, chociaż w sposób bardziej skomplikowany i mniej zrozumiały).

Zaskoczeniem dla naukowców był fakt, że spośród wszystkich fragmentów DNA nie pochodzących od człowieka, 99 proc. nie pasowało do niczego, co można było znaleźć w istniejących genetycznych bazach danych.

Mark Kowarsky, student z laboratorium Quake'a, zajął się badaniem nieznanych fragmentów DNA. Większość z nich przypominała proteobakterie i niezidentyfikowane wirusy Torque teno (TT). Zwykle wiąże się je z obniżoną odpornością ale nie są uznawane za chorobotwórcze.

- Dzięki tej pracy podwoiliśmy liczbę znanych wirusów z tej rodziny - powiedział Quake. - A co ważniejsze, znaleźliśmy zupełnie nową grupę wirusów TT. Wśród nich jedna grupa zaraża ludzi, a inna zwierzęta, ale wiele z tych, których odkryli naukowcy, nie mieści się w żadnej ze znanych grup - dodał.

Quake ma nadzieję badać mikrobiomy innych organizmów, ponieważ jest wiele rodzajów wirusów, które przenoszą się z innych gatunków na ludzi. To może być związane z chorobami, których przyczyn dotąd nie zidentyfikowano.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL