Medycyna i zdrowie

USA: Pchły nosicielami dżumy

Wikimedia Commons
Urzędnicy z dwóch hrabstw w Arizonie alarmują, że w organizmach pcheł w tym rejonie wykryto bakterie dżumy - informuje ABC News.

Urzędnicy odpowiedzialni za zdrowie publiczne w hrabstwie Navajo potwierdzili w piątek, że na terenie hrabstwa wykryto pchły, które są nosicielami dżumy. Taką samą informację przekazali urzędnicy z hrabstwa Coconino. Oba hrabstwa znajdują się w północnej części Arizony.

Departament ds. Zdrowia w hrabstwie Navajo zaleca "zachowanie ostrożności z powodu możliwości narażenia się na zakażenie poważną chorobą przenoszoną przez pchły, szczury, króli i drapieżniki".

Jak wyjaśniają urzędnicy dżumą można zarazić się przez ukąszenie będącej nosicielem choroby pchły, bądź bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem.

W szczególności zaleca się unikanie chorych bądź martwych zwierząt oraz nie puszczanie swoich domowych zwierząt luzem.

Bakterie dżumy są co pewien czas wykrywane w południowo-zachodnich stanach USA - zwłaszcza w latach, gdy po wilgotnych zimach przychodzą chłodniejsze lata - wyjaśniają amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Dżuma jest obecnie chorobą uleczalną - terapia polega na pozajelitowym podawaniu antybiotyków choremu. Nie leczona prowadzi do śmierci nawet w 80 proc. przypadków.

Źródło: ABC News

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL