Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Medycyna i zdrowie

USA: Pchły nosicielami dżumy

Wikimedia Commons
Urzędnicy z dwóch hrabstw w Arizonie alarmujš, że w organizmach pcheł w tym rejonie wykryto bakterie dżumy - informuje ABC News.

Urzędnicy odpowiedzialni za zdrowie publiczne w hrabstwie Navajo potwierdzili w pištek, że na terenie hrabstwa wykryto pchły, które sš nosicielami dżumy. Takš samš informację przekazali urzędnicy z hrabstwa Coconino. Oba hrabstwa znajdujš się w północnej częœci Arizony.

Departament ds. Zdrowia w hrabstwie Navajo zaleca "zachowanie ostrożnoœci z powodu możliwoœci narażenia się na zakażenie poważnš chorobš przenoszonš przez pchły, szczury, króli i drapieżniki".

Jak wyjaœniajš urzędnicy dżumš można zarazić się przez ukšszenie będšcej nosicielem choroby pchły, bšdŸ bezpoœredni kontakt z zakażonym zwierzęciem.

W szczególnoœci zaleca się unikanie chorych bšdŸ martwych zwierzšt oraz nie puszczanie swoich domowych zwierzšt luzem.

Bakterie dżumy sš co pewien czas wykrywane w południowo-zachodnich stanach USA - zwłaszcza w latach, gdy po wilgotnych zimach przychodzš chłodniejsze lata - wyjaœniajš amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Dżuma jest obecnie chorobš uleczalnš - terapia polega na pozajelitowym podawaniu antybiotyków choremu. Nie leczona prowadzi do œmierci nawet w 80 proc. przypadków.

ródło: ABC News

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL