Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Medycyna i zdrowie

Szczepionka na wirusa ebola ma być gotowa w 2018 roku

AFP
W 2018 roku ma być gotowa do użytku szczepionka dajšca 100-procentowš ochronę przed groŸnym wirusem.

Badania przeprowadzone w tym roku w krajach Afryki Zachodniej dowodzš, że preparat jest skuteczny i bezpieczny. Przedstawione na łamach magazynu „The Lancet" wyniki wskazujš, że w grupie 6 tys. zaszczepionych nie odnotowano żadnego przypadku rozwinięcia się choroby. W grupie kontrolnej, niezaszczepionej, o tej samej liczebnoœci, zakaziły się i zachorowały 23 osoby. Dobrze wyglšda również profil bezpieczeństwa – tylko u dwóch zaszczepionych osób wystšpiły objawy niepożšdane.

Szczepionka rVSV-ZEBOV wykorzystuje genetycznie zmodyfikowane wirusy produkujšce białka charakterystyczne dla wirusa Ebola. Dzięki temu układ odpornoœciowy uczy się je rozpoznawać i zwalczać. Preparat opracowali naukowcy z Narodowego Laboratorium Mikrobiologicznego w Kanadzie. Rzšd upoważnił do wytwarzania szczepionki NewLink Genetics, a ta przekazała licencję firmie Merck.

Merck przygotował już 300 tys. dawek szczepionki na wypadek kolejnej epidemii. Firma sprawdzi jeszcze bezpieczeństwo jej stosowania u dzieci. Kolejne testy majš przynieœć odpowiedŸ na pytanie o długoœć trwania działania ochronnego.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL