Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

Polskie media pod lupš ABW

Służby miały na dużš skalę pobierać billingi telefoniczne dziennikarzy „Rzeczpospolitej”
123 rf
Za rzšdów PO Agencja inwigilowała kilkudziesięciu dziennikarzy, głównie „Rzeczpospolitej".

Dziennikarze „Rzeczpospolitej", jak twierdzi tygodnik „Do Rzeczy", znaleŸli się pod lupš służb specjalnych po tym, gdy nasza gazeta ujawniła jesieniš 2009 r. aferę hazardowš, w którš zamieszani byli czołowi politycy PO, w tym ówczesny szef klubu Zbigniew Chlebowski oraz minister sportu Mirosław Drzewiecki. Afera położyła się też cieniem na karierze Grzegorza Schetyny, który w jej wyniku stracił posadę wicepremiera oraz szefa MSWiA w rzšdzie Donalda Tuska.

Powód? Afera hazardowa i inne

ABW kierowana przez bliskiego Schetynie gen. Krzysztofa Bondaryka szukała przecieku informacji o aferze ze specsłużb do „Rzeczpospolitej". W operacji o kryptonimie Forum inwigilowany miał być niemal cały dział krajowy „Rzeczpospolitej" (m.in. Piotr Gociek, Cezary Gmyz, Piotr Gursztyn, Karol Manys, Eliza Olczyk, Mariusz Staniszewski, Jarosław Stróżyk, Michał Szułdrzyński, Wojciech Wybranowski i Grażyna Zawadka), a także ówczeœni szefowie gazety – naczelny Paweł Lisicki oraz jego zastępca Piotr Gabryel. Równoczeœnie sprawdzani byli kojarzeni z PiS szefowie CBA, które wykryło aferę – na czele z Mariuszem Kamińskim.

Poza aferš hazardowš służby miały inwigilować dziennikarzy publikujšcych m.in. na temat œledztwa smoleńskiego, nieprawidłowoœci w Sšdzie Najwyższym czy opisujšcych kontakty szefowej jednej z prokuratur rejonowych z mecenasem podejrzewanym o korupcję.

Działania ABW wobec niemal wszystkich dziennikarzy obejmowały pobieranie billingów oraz danych lokalizacyjnych pokazujšcych logowania ich telefonów do stacji przekaŸnikowych BTS – na co służby specjalne nie potrzebowały zgody sšdu.

Audyt Kamińskiego

„Do Rzeczy" twierdzi, że po najpoważniejsze techniki operacyjne – w tym podsłuchy – specsłużby sięgnęły wobec Wojciecha Sumlińskiego. To autor kontrowersyjnej ksišżki, która dotyczy rzekomych podejrzanych kontaktów byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego z ludŸmi Wojskowych Służb Informacyjnych. Sumliński był podsłuchiwany w ramach operacji dotyczšcej korupcji w Komisji Weryfikacyjnej WSI. W tej sprawie prokuratura zarzucała Sumlińskiemu oraz byłemu oficerowi wojskowych służb PRL Aleksandrowi L., że za rzšdów PiS żšdali 200 tys. zł za pozytywnš weryfikację od płk. WSI Leszka T. Sšd pierwszej instancji uniewinnił Sumlińskiego.

Ale tygodnik przyznaje, że druga sprawa, w której podsłuchiwano Sumlińskiego, była czysto kryminalna i prowadzono jš za poprzednich rzšdów PiS (2005–2007). W ramach prowadzonego przez CBA Mariusza Kamińskiego œledztwa dotyczšcego korupcji w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa postawiono Sumlińskiemu zarzut płatnej protekcji i powoływania się na wpływy.

Wszystkie te doniesienia sš efektem audytów w służbach, które zarzšdził Kamiński, gdy po zmianie władzy został koordynatorem specsłużb. Z wynikami tych kontroli zapozna się w pištek sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych.

Klub PO złożył projekt uchwały w sprawie powołania komisji œledczej do zbadania przypadków nielegalnej inwigilacji dziennikarzy w latach 2005–2016, a zatem zarówno za rzšdów Platformy, jak i PiS.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL