Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

"Newsweek": Doradca prezydenta Polski mówi o wstydzie Izraela za pasywność Żydów w czasie Holokaustu

Fotorzepa, Radek Pasterski
Doradca prezydenta Polski ocenia, że krytykowanie przez Izrael kontrowersyjnego prawa kryminalizujšcego niektóre stwierdzenia o roli kraju w czasie II wojny œwiatowej wynika z "poczucia wstydu za pasywnoœć Żydów w czasie Holokaustu" - pisze amerykański "Newsweek" odnotowujšc wywiad jakiego prof. Andrzej Zybertowicz udzielił "Polsce the Times".

"Newsweek" cytuje depeszę Associated Press, w której można przeczytać, że prof. Zybertowicz ocenił, iż izraelski sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o IPN ma charakter "antypolski".

"Prezydencki doradca powiedział, że opór ten wskazuje, iż Izrael 'walczy o zachowanie monopolu w temacie Holokaustu'" - relacjonuje "Newsweek".

"Newsweek" cytuje następnie wypowiedŸ prof. Zybertowicza, w której stwierdza on, że Żydzi sami nie rozliczyli się z pamięciš o własnych kolaborantach i szmalcownikach. Przytacza też słowa prof. Zybertowicza, który stwierdza, że "'religia' Holokaustu staje się symbolicznš tarczš, jakiej Izrael używa do zajęcia specjalnej pozycji w œwiecie" dodajšc, że "tarcza ta ma chronić Izrael przed krytykš".

Autor notatki przypomina, że do izraelskiego sprzeciwu wobec nowelizacji ustawy o IPN dołšczyły USA i Francja. Komentujšc słowa o pasywnoœci Żydów w czasie Holokaustu przypomina natomiast o powstaniu w getcie i powstaniach w obozach koncentracyjnych w Treblince i Sobiborze.

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje karę więzienia (do trzech lat) za twierdzenie, nie majšce poparcia w faktach, iż naród polski ponosi odpowiedzialnoœć za zbrodnie popełnione w czasie II wojny œwiatowej.

ródło: Newsweek

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL